44.Oja

Temat przeniesiony do archwium.
Na podstawie tegorocznego testu Olimpiady, jaki jest najbardziej prawdopodobny próg kwalifikacji do etapu rejonowego? Czy będzie on raczej wyższy niż 34 punkty?
dzisiaj pojawil sie prog na stronie, w sumie tegoroczny test wydawal mi sie latwiejszy od zeszlorocznego, z ktorego trzeba bylo miec 36 punktow, aby dostac sie dalej, wiec oczekiwalem, ze bedzie 36/37, a tutaj 35 :)
w kazdym razie drugi raz zmierze sie z etapem okregowym i bedzie to juz moja ostatnia szansa, mam nadzieje, ze tym razem uda sie przejsc do finalu :P
Kurczę, co za pech, zabrakło mi 1 punkta :( Niby nic się nie stało, bo to dopiero 1 klasa liceum, ale i tak sporo czasu poświęconego na przygotowania poszło w błoto, bo materiał na OJA jest dość specyficzny i raczej nie przydaje się w szkole na co dzień. No cóż, życzę powodzenia w następnych etapach!
na pewno czas nie poszedl w bloto, jak masz taki wynik w pierwszej klasie, to w nastepnych latach mozna smialo walczyc o wiecej :) i dziekuje!
nurtuje mnie kwestia tego, na ile duzo informacji trzeba przekazac komisji o zagadnienich kulturowych, o ktore zapytaja, aby dostac maxa lub prawie maxa za te czesc na ustnym okregowym. w teorii, na stronie jest napisane, ze ma byc to znajomosc podstawowa z zakresu historii, geografii itd., jednak czytajac stare wpisy na forum mozna dojsc do wniosku, ze z pytaniami bywa roznie. o ile o lektury sie nie boje, bo w tym tygodniu koncze trzecia z nich i przy tempie jednej tygodniowo na pewno sie uda na czas ogarnac wszystkie 6, to historia mnie przeraza, nie lubie za bardzo sie jej uczyc i czesto nie pamietam szczegolowo wielu wydarzen. o ile same pytania o tematyce historycznej ze spisu idzie ogarnac dosc dobrze, to nie mam pewnosci, czy one wystarcza. jakby znalazl sie ktos, kto moglby poopowiadac o swoich doswiadczeniach na ustnym okregowym, bylbym bardzo wdzieczny za te informacje :)
A może orientujesz się, co mogłoby być pomocne w przygotowaniu do pierwszego etapu, a także następnych? Oczywiście poza książkami Krzyżanowskiego, zeszłorocznymi testami. Czytałem też trochę artykułów z Guardiana, ale okazały się niezbyt pomocne w kwestii słownictwa. Masz do polecenia jakąś książkę/stronę internetową, która pomogłaby w przygotowaniach bądź pozwoliłaby zyskać kilka punktów w zadaniu tłumaczeniowym w zmaganiu z takimi potworkami jak "sedative" bądź common-law? Wiem, że to w sporej mierze loteria, ale na pewno istnieje sposób, by zawalczyć o te 6 punktów!
A co lubisz czytać po polsku, czym się interesujesz oprócz angielskiego?

Nie wiem czy wiesz, że na youtube jest mnóstwo kanałów edukacyjno-informacyjno-rozrywkowych z napisami. Można jednocześnie ćwiczyć czytanie (napisy), słuchać prawidłowej wymowy i dowiedzieć się czegoś ciekawego. Np. Kurzgesagt – In a Nutshell, Better Than Yesterday, The Infographics Show, TEd-Ed i wiele innych.
Dzięki, fajne propozycje kanałów, jak na razie obejrzałem kilka odcinków z Ted Ed i jestem dobrego zdania. Pojawia się nowe słownictwo, a też podejmowane tematy są dość zróżnicowane.
zadanie D to loteria, nie wiem czy da sie do niego przygotowac, po prostu musisz miec troche szczescia i trafic na takie wyrazenia, ktore znasz. ja przewaznie mam w tej czesci 2-3 punkty - albo nie znam slow, albo czasami wiem w sumie o co moze chodzic, ale tlumaczenie tego wyrywka bez kontekstu wychodzi mi niefortunnie. w sumie jest to jedyne zadanie na etapie szkolnym, w ktorym nie jest mi zal straconych punktow.
ja do Olimpiady przygotowuje sie robiac stare testy i zadania pana Krzyzanowskiego, a takze czytam ksiazki /artykuly. slucham tez od czasu do czasu podcastow, np Answer Me This - cos o dosc luznej tematyce, aby wiecej rozumiec ze sluchu, bo to moja zmora, jestem typowym wzrokowcem.
w kazdym razie nie jest to az tak intensywna nauka, bo w tym roku matura i jako ze nie wybieram sie na anglistyke, musze sie zdecydowanie bardziej przylozyc do matmy i fizyki. dlatego nie wiem, czy jest sens, abym ci doradzal, bo nie przeszedlem nigdy do finalu.
warto tez chyba zaczac sie przygotowywac z kultury, ja sie boje, ze nawet jezeli uda mi sie przejsc na ustny, to na nim polegne, nie znajac sie jakos bardzo na historii i polityce USA i UK.
Temat przeniesiony do archwium.

 »

Programy do nauki języków