fonetyka

Temat przeniesiony do archwium.
Cześć. Potrzebuję pomocy. Podczas robienia zapisu transkrypcyjnego tekstu natknęłam się na problem kiedy 'are' zapisujemy jako /a:/ a kiedy jako /ə/ oraz kiedy 'of' to /əv/ a kiedy /ɒv/. Wiem, że to ma coś wspólnego z słabymi i mocnymi sylabami i o ile w normalnym wyrazie wiem która jest którą to tutaj za nic nie mogę tego pojąć. Jako przykład daję zdanie z 'are' i 'of' : 'All the sounds we make when we speak are the result of muscles contracting.' Pomocy!
formy mocne slychac wtedy, gdy dany wyraz jest akcentowany w zdaniu.
w przypadku are mozna to sobie dosc latwo wyobrazic:
they aren't here
Aren't they? Yes, they are, look!
Ostatnie 'are' jest akcentowane.

'of' trudno zaakcentowac z powodow zwiazanych z trescia wypowioedzi, chyba ze kogos poprawiasz, np. "lessons in mathematics" sounds philosophical; we normally say 'lessons of mathematics', ale także (jak wszystkie przyimki), kiedy jest na koncu zdania lub frazy, np. he wasn't taken care of kropka - w tym zdaniu of bedzie w formie silnej.
Cześć,
Postaram się pomóc. Wydaje mi się że forma mocna jest używana wówczas gdy podkreślamy dane słowo np.
"You ARE responsible!". Generalnie strong forms są używane właśnie kiedy podkreślają znaczenie, nadają emfazy. Natomiast zwyczajowo, po to żeby zachować rytm zdania, używa się form słabych, chyba że tak jak w przykładzie powyżej zależy nam na podkreśleniu tego jednego słowa, należy tu jednak pamiętać o odpowiedniej intonacji.
Tak jest z tego co jest mi wiadomo, chociaż dotyczy to bardziej fonetyki amerykańskiej, bo ta jest mi bliższa, to myślę że ta zasada jest raczej uniwersalna.
W takim razie 'are' najczęściej będziemy zapisywać fonetycznie jako /ə/ a 'of' jako /ɒv/? Dobrze myślę?
nie
oba przede wszystkim w formach slabych

 »

Pomoc językowa