Mój artykuł - co zmienić?

Temat przeniesiony do archwium.
Cześć, dodam, że wcześniej ang sie nie uczyłem, na studiach wybrałem angielski bo wiadomo, warto.
Jestem na poziomie B1 ale w tym 1 semestrze powtarzamy mocno A2. Zamysł jest skończyć na B2 za rok.
Dodam, że na prawdę nie znam dobrze angielskiego i swój poziom oceniam na A2 podchodzący lekko pod B1 bo serio zrobiłem postępy.

W poniedziałek przez kamerki mamy opowiedzieć jakiś artykuł lub prezentację, ogólnie pani mgr chce sprawdzić naszą wymowę, ja zamiast uczyć się czegoś z internetu postanowilem samemu trochę coś napisać. Koleżanka z lingwistyki powiedziała, że napisze to co ja ale od zera i mi wyslała - totalna miazga, to nawet nie przejdzie bo ona jest na C2.

Na zaliczenie jest głównie wymowa, ale wiadomo musi to jakoś wyglądać. Dodam, że mogliśmy zrobić prezentacje/wybrać artykuł - na dowolny temat, chociażby o bananach, roślinach, kostce brukowej itd. Chodzi pani o sprawdzenie naszej wymowy.

Co napisałem ,
a some reasons to travel

In university it is likely that we will receive a kind of encouragement to travel study or work abroad. We have a lot going on our life recently we don't seriously take these opportunities. I Would encourage travelling at any age, the fastest we start travelling the more benefits it will become for us in the future.
* jak tak gadałem sam do siebie to postanowiłem, że przed 1 dodam coś takiego ; i would also to say that in my opinion the first reason is the most important of all.

1. Discovering yourself.

With a new environment comes new challenges and traveling abroad will certainly presents some new obstacles. Traveling is the ideal way to push your limits adn discover how resourceful you can be in a new situation.

2.Traveling expand your perspectivies

Another great reason to travel is that it helps you to widen your horizon. We can only perceive and understand the world as it's (albo showed albo presented - nie wiem co dac) to us and when you thin about it we really don't know much about him.

3. You can discover new flavours.

Trying local dishes that were previously unknow to us. We are open to new culinary ideas. We bring herbs or spices from other countries with us and experiment with them in our kitchen.

4. Discovering the beauty of nature

We should travel to get to know the beauty of our land. The is so much beauty on earth,mountains, oceans,deserts,forests By seeing these ecosystems, we can more concretely understand what we can lose if we don't care about nature.

Dodałbym do tego jeszcze 2-3 argumenty i to tyle.

Kolezanka moi ze by to pozmieniala totalnie, aje ona studiuje lingiwstyke a my powtarzamy od a2/b1 i mam sląbą grupe - osoby ktore w wiekszosci uczyly sie innych jezykow wczesniej.

Pozmieniać coś? wywalić? juz sie stresuje bo malo czasu a trzeba sie nauczyć to wymawiać bo to jest na ocene akurat.

« 

Pomoc językowa - tłumaczenia

 »

Pomoc językowa