To w znaczeniu preferować

Temat przeniesiony do archwium.
Witam
Słowo TO można używać w znaczeniach, gdzie chcemy coś powiedzieć, że bardzie preferujemy.
Np.
I prefer apple TO orange. Wolę jabłko od pomarańcza.

ale czy można TO zastosować, do określenia że coś bardziej chcemy? Wolę więzienie od płacenia alimentów.
edytowany przez beastilo: 15 maj 2021
jezeli uzyjesz czasownika prefer, to tak.
Dziękuję za informacje.

Polecisz jakomś stronkę albo aplikacje ( może być nawet płatna ) nawet na telefon z kolokacjami do słowa TO i innymi? Żeby było wiadomo z czym można stosować to ?

Wiem, że TO stosuje sie do określenia celów, odległości . Ja idę do sklepu itd, ale to nie wszystkie jego zastosowania.
edytowany przez beastilo: 15 maj 2021
nie nauczysz sie wiele probujac poznac wszystkie kolokacje z konkretnym przyimekiem. To nie jest dobry sposob.
Cytat: beastilo
Polecisz jakomś stronkę.

O nie, to trzeba poprawić. Nie ma słowa 'jakomś'.
O nie, to trzeba poprawić. Nie ma słowa 'jakomś'.
Ja sie dziwie ze jest słowo 'preferujemy' ;-)
mg
Więc jaką alternatywę proponujesz?
alternatywę wobec czego?
kolokacje z np. TO :) Tak, żeby było dobrze wyjaśnione :)
nie rozumiem. Piszę, że nie warto uczyć sie kolokacji z przyimkami.
Pomysl sobie, ile znaczen ma polskie 'do'.
Więc jak to brać na logikę? Welcome TO my channel. You are probably here TO elarn english.
If you re feeling sick you should talk TO a doctor.
Ja to wiem, że daje się TO gdy chodzi o cel, ale TO występuje też w innych miejscach.
edytowany przez beastilo: 15 maj 2021
tak, ma za duzo znaczen, zeby je wziac na logike
poza tym 'to' przed bezokolicznikiem (np. wyrazajace cel) nie jest przyimkiem.
zrob sobie osobny zeszycik na przyimki, np. po dwie strony na jeden przyimek i zapisuj tam nowe znaczenia, ktore spotkasz w tekstach, cwiczeniach. Po jakims czasie zauwazysz, ze znaczenia sie powtarzaja, i wtedy bedziesz mial lepszy ogolny oglad przyimkow.
>>>>Polecisz jakomś stronkę...O nie, to trzeba poprawić. Nie ma słowa 'jakomś'.
Moze nie ma, ale ja sama to slyszalam, tak, ze ludzie uzywaja takie okreslenia.
terri
to wszystko zależy od regionu z jakiego pochodzisz. Ja używam wiele słów, które tylko na moim terenie występują ( lub dla innych w moim terenie występują) . Polska to duży kraj. Lokalnych odmian słów ( mimo wytępienia przez władzę) nadal sporo pozostało :) Ja jestem z tego dumna, że mówię inaczej po Polsku. Więc się tym nie przejmuję. NIe wszyscy to rozumieją bo uważają, że tylko ich język polski jest najlepszy. Ja uważam, że mój język polski jest najlepszy i tego nie będę zmieniać.

Jako ciekawostka. Innym słowem jest (wstawić się na posterunek vs stawić się na posterunek). Jakieś 20% obywateli stosuje to zamiennie:)
edytowany przez beastilo: 16 maj 2021
wiele ludzi wychodzi 'na dwor' a wiele 'na pole.'
jakĄŚ - nie jakOMŚ
Cytat: terri
wiele ludzi wychodzi 'na dwor' a wiele 'na pole.'

Widze dzisiaj na Facebook wpisy ze 'Krakow wyszedl na pole'..(a ja myslalam ze to ludzie wychodza:-).
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa - Sprawdzenie