Past Perect

Temat przeniesiony do archwium.
......... (Picasso, complete) his last painting before his death?

Zastanawiałem się jakiego czasu użyć. Gdyby było before he died to nie miałbym wątpliwości, że należy użyć Past Perfect ale tutaj nie mamy do czynienia z czynnością ale z punktem czasowym. W odpowiedziach jest tylko Past Perfect. Co prawda before his death = before he died ale chciałem spytać czy mówiąc, że jakaś czynność nastąpiła przed jakimś wydarzeniem, datą, momentem itd. też powinno używać używać się Past Perfect tak jak przed inną czynnością przeszłą? Innymi słowy czy gdyby było np. before his friend's death (tak by nie równało się to before he died) również należałoby użyć Past Perfect a nie Past Simple?
Jest to o tyle dla mnie nowość, że w części wykładowej podręcznika jest napisane "Czas Past Perfect nosi miano czasu "zaprzeszłego" ponieważ opisuje czynność wykonaną wcześniej od innej czynności, stanowiącej punkt odniesienia." Nie było nic mowy o momentach, wydarzeniach, datach itd. Również żaden z przykładów ilustrujących nie zawierał punktów odniesienia lecz jedynie czynności stanowiące taki punkt.
Nie musi to być czynność, może być moment. Co więcej, nie musi to być nawet nigdzie w zdaniu podane. Może to być do wyczytania z kontekstu, jak w zdaniu z tego wątku:
https://forum.wordreference.com/threads/youd-hoped.3862877/#post-19749224
'before' dopuszcza obydwie formy
Dziękuję za wyjaśnienie.