Pytanie o gramatykę- intermediate

Temat przeniesiony do archwium.
1-30 z 87
poprzednia |
Witam, mam takie pytanie- dlaczego po by the time jest czas Present Simple?
przykład z książki: Rachel hopes she will have graduated from the music college by the time she is thirty years old - ?
In English, we use present simple with future constructions.

Other examples:
She'll see you before she leaves.
We'll give it to her when she arrives.
Zdania czasowe/ Time clauses
po takich spojnikach jak before, after, when, as soon as, by the time uzywamy czasow present, kiedy mowimy o przyszlosci
Dzięki :))
Btw. muszę się wygadać. Angliści może nie zrozumieją tego, ale...kurcze, uczę pewną osobę dorosłą, która jeśli chodzi o słownictwo, płynność mówienia, rozumienie ze słuchu jest na poziomie A2, a gramatyka poziom niżej. Więc O.K, jestem w stanie pomóc. Ale kurde! ciągle mam od niej jakieś wyzwania... :( Pani dużo podróżuje, więc sami wiecie. A to już szykowałam dialogi na lotnisku- dodam, że nigdy nie leciałam samolotem. Tak.., nie leciałam. OK, naszykowałam z pomocą YT blisko 100 zwrotów. Teraz znów potrzebne są dialogi w hotelu- ok, to prostsze, ale musiałam znów szykować materiały. (Bo normalnie korzystamy z książki- podręcznika). No...i jeszcze została wypożyczalania aut....Taaak.. przecież ja co roku wypożyczam auto za granicą...easy ...
Mam innych uczniów, też muszę coś naszykować. Załuję, że wcześniej nie ustaliłam, że za takie materiały dodatkowe będzie inna opłata za lekcje. Pani jest bardzo sympatyczna, uczy się, ale ja w takich momentach mam dosyć. ....jak ktoś śledzi mój wątek- to ja jestem po studiach ścisłych a nie filologii...
Jaka wyzsza oplata? To sa normalne rzeczy do nauczenia. Lotnisko, hotel, car rental. To nie jest slownictwo branzowe. To, ze musisz sie specjanie do tego przygotowac to nie jest problem tej osoby. Nie sadze zeby wypozyczalnia samochodow miala jakies szczegolnie wymyslne zwroty. Trzeba sie tylko troszeczke znac na samochodach po angielsku. Jak masz jakies pytanie co do samochodow (rodzajow, modeli ,mechaniki) to napisz.
edytowany przez chippy: 09 lis 2022
naszykowałam z pomocą YT blisko 100 zwrotów.

Za duzo. Byc moze obciazasz te osobe niepotrzebnymi rzeczami? Kilkanascie specyficznych dla lotniska, a reszta to normalna codzienna komunikacja.

Kiedys znajoma( ze slabym angielskim, duzo podrozujaca) spytala mnie jak powiedziec w hotelu, ze uszczelka w kranie sie zepsula i jeszcze jakas czesc tez jest zepsuta i prysznic przez to zle dziala i jak to wytlumaczyc w recepcji i jak jest hydraulik.


Poradzilam jej aby powiedziec: My bathroom is out of order, please send someone to fix it.

Wszystko mozna uproscic.
edytowany przez chippy: 09 lis 2022
Chippy-skoro to są normalne rzeczy do nauczenia, to czemu nie ma tegow podręcznikach szkolnych ani żaden nauczyciel w szkole, na studiach tego nie uczy?
`Tzn, tak: w sumie to tak myślałam, że tutaj za chwilkę odezwą się osoby, które podróżują za granicę, wypożyczają auta itp. Nie chodziło mi o to, żeby mówić, że są to rzeczy proste dla takiej osoby. W sumie to tak chciałam się powiedzmy wyżalić. Ale decyzję podejmę sobie sama. Najwyżej odpuszczę sobie uczenie takich rzeczy albo i nawet tę osobę, jeśli będzie to dla mnie zbyt dużo przygotowywania.
Tak, zwrotów było dużo- akurat jakoś tak przygotowałam, ale wystarczyło na kilka lekcji.
Akurat niektóre powtarzają się przy innych sytuacjach.
Dziękuję za podpowiedź z tą łazienką.
Ja po latach doszłam do wniosku, że umiem i tak dużo, a wszystkiego umieć nie muszę. Przez cały czas myślałam, że muszę chodzić na rzęsach. Ludziom i tak będzie zawsze mało. Może po prostu ta osoba nie wie, że stawia mi takie wyzwania, albo wie i nic ją to nie obchodzi. Nie zgodzę się, że są to normalne rzeczy do nauczenia- ok, hotel, peron, restauracja tak, ale już jakieś zwroty (coś więcej) na lotnisku czy wypożyczenie auta może nie są słownictwem specjalistycznym, ale już sam fakt zebrania materiałów jeśli nie miało się z tym do czynienia jest czasochłonny- to nie to samo co skserować uczniowi dodatkowe ćwiczenia. Takie są moje spostrzenia. Jak byłam u księgowej, to pierwsza wizyta, na której dowiedziałam się ogólnych rzeczy na temat prowadzenia firmy- jeszcze nic nie robiła kosztowała mnie 100zł a poświęcono mi poł godziny czasu. Ale już za rozliczenie zapłaciłam prawie 200zł. Dopiero co wracam od dentysty. Za mniejszą plombę płacę 80, a za większą 100 zł. Za wypełnienie kanałów -250zł (czyli ostatnio za jednego zęba zapłaciłam 350zł).
Wydaje mi się, że nauczyciele narzekają na małe zarobki a sami sobie podkładają nogi- że ja muszę wiedzieć wszystko i w tej samej cenie. Myślę, że trzeba zacząć się bardziej doceniać.Kiedyś też na forum zapytałam nauczycieli czy sprawdzają po lekcji prywatnej uczniowi pracę, którą on podeśle (ze szkoły). Usłyszałam o 90% nauczycieli, że oczywiście że tak...
Chippy-skoro to są normalne rzeczy do nauczenia, to czemu nie ma tegow podręcznikach szkolnych ani żaden nauczyciel w szkole, na studiach tego nie uczy?

Jak to nie uczy? Uczy. Terminal, gate, departure, arrival, layover, carry on luggage, shuttle, last call, direct flight, change planes, change flights, check in, security check.
Probuje wymyslic 100 zwrotow na lotnisko i nie moge.
Samochodu nie wypozyczalam osobiscie ale to tak jak w sklepie " what cars do you have"? Can I see?
big, small, midsize, two door, four door, manual, automatic, sedan, hatchback, station wagon.
Cos mi sie wydaje, ze probujesz przedobrzyc. Oczywiscie, ze sama sobie musisz poradzic, ale skoro juz napisalas, to zamiast sie obrazac to skorzystaj z doswiadczen innych. Wszystko mozna uproscic.

Jedyne co podlega wyzszej oplacie to specjalistyczne slownictwo branzowe.
To, ze masz takie wyzwania to dobrze dla Ciebie bo sama sie czegos nauczysz. Nauczyciel caly czas sie uczy, a przynajmniej powinien, tak jak lekarz bo inaczej jest stagnacja. I wtedy masz tylko okreslona, waska kategorie uczniow. Gdbys uczyla w dobrym liceum w duzym miescie, to mialabys o wiele wieksze wyzwania.
Też mam wyzwanie z liceum... Dziecko urosło i jest teraz w 1 LO. Niby grupa mniej zaawansowana, ale mają taką samą książkę jak uczniowie tego samego liceum w 3 klasie. Jest to najlepsze liceum w naszym mieście- średniej wielkości miasto. Także, gdybym miała wyzwanie tylko z Panią od podróży nie płakałabym. Lubię się uczyć, ale niestety dopadło mnie zmęczenie materiału. Temu to, tamtemu tamto. Ale rozumiem, że to był mój wybór. Gdybym miała uczniów 1-8 nie miałabym co robić już po lekcjach....
Masz rację, ja ogólnie przedobrzam w życiu. Ale zawsze mi się wydaje jak coś robię, że tak właśnie trzeba. Nie umiem robić po łebkach, ale dla mojego zdrowia psychicznego muszę się tego nauczyć.
100 zwrotów- przesadziłam, było 96 ;) Ogólnie zrobiłam całą jakby podróż po lotnisku, podzieliłam ją na etapy i rozpisałam jakby dialogi w każdym z miejsc. Właśnie tyle wyszło zdań, może źle się wyraziłam.
ps. być może właśnie dlatego, że nie miałam okazji lecieć samolotem, ciężko było mi się ograniczyć do kilku zwrotów, bo....nie wiadomo było co można spotkać. Akurat opracowałam to za pomocą YT. I tak część zwrotów wywaliłam i komunikację w trakcie lotu już też.
Kurcze, nie wiem jak to wyłumaczyć inaczej. Macie rację, że przedobrzyłam, ale wyobraźcie sobie osobę, która po polsku nie wie jak się ogarnąć na lotnisku a ma pomóc komuś i to w języku angielskim....
ps. nr 2. A i jeszcze jak jesteśmy przy tym temacie to zauważyłam Chippy że napisałaś: What cars do you have ? Czy do you have jest AE, a BE byłoby Have you got ? A i jeszcze: Czy w takim razie korzystając z BE można powiedzieć I have got a fish i I have a fish - ? - Czy jednak ta druga opcja jest AE?? W podręcznikach z których korzystam- szkolne, repetytoria dla polskich uczniów jest zawsze I have got....
Macie rację, że przedobrzyłam, ale wyobraźcie sobie osobę, która po polsku nie wie jak się ogarnąć na lotnisku a ma pomóc komuś i to w języku angielskim....

Jak ide do sklepu gdzie sprzedaja wszelkie artykuly do budowy domow i wykonczeniowki i wszelkiego rodzaju hardware itp. to myslisz, ze ja zawsze wiem jak sie dokladnie nazywa to co mam kupic? Dotad pytam i opisuje , ze niekiedy pol sklepu postawie na nogi ale w koncu kupie. Koniec jezyka za przewodnika.

być może właśnie dlatego, że nie miałam okazji lecieć samolotem, ciężko było mi się ograniczyć do kilku zwrotów, bo....nie wiadomo było co można spotkać.

Do tego co napisalam wyzej dodaj :"delayed" "on time" "cancelled" "landed" "fasten your seatbelt" "emergency exit" i wystarczy.
Reszta to jezyk potoczny. Nie ma potrzeby uczyc sie dialogow na pamiec.
W podręcznikach z których korzystam- szkolne, repetytoria dla polskich uczniów jest zawsze I have got....
Wiem. :((. Pisalam o tym w innym watku.
Zapewniam Cie, ze jak zapytasz do you have , to wszedzie na swiecie zrozumieja.
Mam pytanie odnośnie tego wypożyczenia auta: potrzebne będzie aby zapytać, czy auto ma ubezpieczenie pełne....
Tutaj już nie jestem pewna, czy nie wchodzimy w słownictwo specjalistyczne, a ważne jest aby dobrze się zrozumieć, żeby w razie czego osoba wypożyczająca nie musiała ponosić kosztów.
Znalazłam w DIKI, że comprehensive insurance - to jest ubezpieczenie pełne, ale patrząc po oryginalnej stronie ubezpieczalni na wyspie na którą ta osoba się wybiera już nie jestem taka pewna tego stwierdzenia....
ze strony: As an optional extra, you can contract with us a complement (Super Insurance Comfort Plus) to the insurance cover included in the price of the car hire indicated above that includes: loss of keys, damage to wheel rims, damage to tyres, refuelling with the wrong type of fuel, inadvertent run-down of battery (due to forgetting to switch lights off). The daily cost of this optional extra insurance is 2 €/day, up to a maximum of 30 € as indicated in condition 7 of these terms. This complement is also zero excess.
nie pytalbym o 'pelne', bo co to znaczy?
Zapytalbym, co pokrywa obezpieczenie: what does the insurance policy cover? albo jakos podobnie.
Też tak na to wpadłam :), narazie w Quizlet wklepałam:
insurence, car insurence, comprehensive insurance policy, Is the car covered by the comprehensive insurance policy?; pick-up location; Where can I pick up the car; return location; Where can I return the car?; additional charge; valid, driving licence, Have you got a valid driving licence; registration book
U mnie to sie nazywa:
1. liability , jesli 2 auta sie zderza
2. comprehensive , jesli drzewo na auto spadnie (auto casco?)
3. Personal injury protection i do jakiej kwoty, to pokrywa koszty leczenia osoby poszkodowanej jesli zrobi pozew, wazne to jest bardzo
Z tego co wiem to auta w rental maja wszystko ale pytac trzeba dokladnie co pokrywa ubezpieczenie i czy jest deductible ( kwota, ktora musi uiscic ubezpieczony zanim ubezpieczyciel zacznie placic)
no i to samo pytanie - What does the insurance policy cover....
to tak na jutro, żeby coś już było ruszone. Czas jeszcze mamy do wyjazdu, a i tak do utrwalenia jest słownictwo z hotelu, także...
natrafiłam na filmiki na YT, także obejrzę jeszcze na spokojnie i dopiszę inne zwroty i pytania na kolejne zajęcia...Tej Pani najbardziej zależało na tych pytaniach, które własnie przetłumaczyłam.
wogóle też zastanawiam się, czy nie lepiej byłoby dla tej osoby skoro miejsce noclegu już zna, poszukać jeszcze w Polsce na stronie najbliższej wypożyczalni i wydrukować info i na spokojnie poczytać, przetłumaczyć. Nawet napisać e-mail i poprosić o przesłanie szczegółów oferty. W sumie, no, może to być ważne jakbyśmy rozbili auto czy będziemy za coś płacić....:P
Czy w BrE mowi sie return czy drop off? Wydaje mi sie ze drop off jest bardziej powszechne,ale nie upieram sie.
Jeśli pytasz mnie na serio- to ja na serio odpowiem. Return zdecydowanie bardziej kojarzę....
drop off- coś mi się kojarzy, ale nie za bardzo ....:P
drop off na pewno :), tylko czy return na pewno w rental vocabulary?
to pytanie jest do znawcow BrE
Zalezy gdzie osoba wyjezdza
edytowany przez chippy: 09 lis 2022
return na pewno tak . Nawet na stronie wypożyczalni jest..
1. where do I return the car to?
2. Where do I drop the car off?
Obydwie formy uzywane, 2 wiecej potocznie.
Co do (1) 'I have got' - czy (2) 'I have' to (1) jest wiecej uzywane jako AmE a (2) BrE, ale teraz ludzie i tak i tak mowia. Najwazniejsze, zeby ktos rozumial o co chodzi.
1. where do I return the car to? I’d lose to.
Temat przeniesiony do archwium.
1-30 z 87
poprzednia |

« 

Pomoc językowa

 »

Pomoc językowa - tłumaczenia