opis siebie

Temat przeniesiony do archwium.
I love school and I love children. I love books and I am happy when other people like books too. I am helping my brother to learn history. I want to travel a lot and I want to see all the different countries is the world. I like to make my friends laugh. Sylwia is my best friends she mean a lot to me. I never let her alone with a problem but I help her to get it away. If she not happy I can make her laugh. I am reliable person and I will be always there to support Kasia.I hate people who are lie.< to miał byc opis siebieprosiłabym o poprawe błedów. uważam równiez, ze jest to zbyt ubogi opis to
Sylwia is my best friend (bez 's') she meanS a lot to me. I never let her (nie let her - ale 'leave her') alone with a problem but I help her to get it away (nie 'get it away' moze lepiej 'solve it'). If she 'is' not happy I can make her laugh. I am 'a' reliable person and I will be always (kolejnosc zlow -always be) there to support Kasia.I hate people who are lie.(nie - albo 'who are liars' albo 'who lie').
Dzięki wielkie.. Chciałabym jeszcze napisac, że w życiu nie najważniejsze śa pieniądze, ale szczęscie.U chciałabym, żeby wszyscy na świecie byli szcześliwi.I ze zawsze chciałabym byc sobą i nie zmieniac sie ze względu na ludzi i sytuacje...
Chciałabym jeszcze napisac, że w życiu nie najważniejsze śa pieniądze, ale szczęscie. In life money is not as important as good luck/happiness.
U chciałabym, żeby wszyscy na świecie byli szcześliwi (To napisz sama)
I ze zawsze chciałabym byc sobą i nie zmieniac sie ze względu na ludzi i sytuacje... (To napisz sama - poprawie)
dlaczego przed best nie wystepuje the ?
>Sylwia is my best friend
>dlaczego przed best nie wystepuje the?

W tym zdaniu nie ma samego "best" tylko "my best", więc jest określone o kim mowa "MY best friend" i nie potrzeba już przedimka określonego.
I am what I am and i won't change because of people and situation.
Temat przeniesiony do archwium.