Jak czytac "g"?

Temat przeniesiony do archwium.
Witam. Mam do was pytanie. Jak w wyrazach czyta sie litere "g"? Raz jako "g", a raz jako "dz" (nie mam polskich znakow). Np angel i anger. Budowa w sumie ta sama, a roznie sie czyta. Pytalem pare osob pochodzenia amerykanskiego, ale wszyscy mowia ze poprostu trzeba to pamietac. A ja w to nie wierze, bo sa programy, ktore czytaja tekst po angielsku. Te programy maja wpisane regoly czytania, bo nie wierze, ze kazde slowo jest nagrane. Taki program zajmowal by bardzo duzo miejsca na dysku, a zajmuje zaledwie kilka MB (to jest nic). Podsumujmy. Czy ktos moze napisac tu jakas zasade mowiaca o czytaniu tej litery? Dziekuje.
Przepraszam za blad ort. "reguly", a nie "regoly". :)
na pamięć, sorry.
na pamiec-
bo jak sam widzisz,
an'gel' - 'gel' - tak samo
an'ger' - ale 'Ger'many to juz inaczej
"G" w wyrazach to nie tylko "g" i "dż". Nie zapominaj, ze czasami nie wymawiamy go wcale jesli wyraz zaczyna sie na "gn" jak np. "gnome", "gnash", "gnat" itp, albo na koncy wyrazu w zbitkach "-ough" np "borough", "cough", "dough" oraz ogolnie mase wyrazow konczacych sie na "gh" lub "ght".... ;-)
i jeszcze problemy z -ing, -ng, gdzie Polacy, i nie tylko Polacy, notorycznie wypowiadają 'k' na końcu.
PEwnie możnaby sporządzić jaieś reguł wymowy, ale w tym przypadku to chyba nie ma sensu bo mniej kłopotkiwe będzie uczenie sie na pamięć konkretnych słó - to kwestia osłuchania z językiem.
Jest jedna łatwa do zapamiętania zasada - jeśli po g jest u, czytamy g (nie dż). Np. guest, guard tp.
ogolnie 'g' wymawia sie /dż/ przed 'e' oraz 'i', stąd 'Germany, angel'. końcówka -er to osobna sprawa - tu chyb anajlepiej zapamiętać, że w końcówce -er 'e' nie wpływa na wymowę 'g'.
są wyjątki, niektore bardzo czesto uzywane, np. 'give' albo 'get', ale nie jest ich dużo
Przed innymi samogloskami (a, o, u) 'g' wymawia się praktycznie zawsze jako /g/.
Tak jak napisal Artur, czasem 'g' nie jest wymawiane. Przed spolgloskami 'g' jest wymawia sie /g/ - nie przychodzi mi do glowy zaden przyklad innej wymowy.
Temat przeniesiony do archwium.

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie