urlop w uk... proszę o pomoc

Temat przeniesiony do archwium.
witajcie.
szukałam w wyszukiwarce i w internecie, ale nadal nie mam odpowiedzi na moje pytanie. mianowicie kwestia urlopu w uk.

otóż: praca legalna, umowa na rok, na pełny etat, przysługuje mi 27 dni urlopu, włączając w to bank holidays, holiday year: 01 kwiecień-31 marzec.

rozumiem, że jeśli pracę podejmę w sierpniu tego roku to będę mogła wziąść urlop przed 01 kwietnia 2009 i będzie to okres wyliczony proporcjonalnie. a teraz moje pytania, na żywym przykładzie. jeśli będę chciała wziąść urlop, w grudniu 2008r, by przyjechać na święta. to ile to może być maksymalnie dni (licząc proporcjonalnie)? i czy te dni będą należały do holiday year 2008 (czyli w 2009r będzie liczone od nowa 25 dni) czy do holiday year 2009 (i zostaną one odjęte od puli 27 dni z umowy)?

a może ja to rozumiem całkiem źle i inaczej to wygląda? może to banalne i oczywiste, ale nie mam jasności. bardzo proszę, wyjaśnijcie mi to.
Na to pytanie tylko pracodawca moze Ci odpowiedziec, dlatego, ze kazdy ma inne sposoby liczenia.
jeden - od 27-8bank hols = 19/12 miesiecy plus bank hols ktore przypadaja w tym okresie
drugi 27/12 - nie liczac czy bank hols sa tam czy nie
Tak, ze na twoje 8 miesiecy tego roku (1.4-31.3) urlop moze byc wyliczany j/w w obydwa sposoby tylko proporcjonalnie.
>>i czy te dni będą należały do holiday year 2008...one naleza do roku 1.4.08-31.3.2009)
>>>czyli w 2009r będzie liczone od nowa '25' (dlaczego 25 jak wczesniej piszesz 27?' ...od 1.4.2009-31.3.2[tel]dni.
>>>(czy do holiday year 2009 (i zostaną one odjęte od puli 27 dni z umowy)?...tego to nie rozumiem.
bardzo dziękuję terri. zapytam pracodawcę.

i jeszcze jedno pytanie. wyczytałam, że od kwietnia 2009 roku ma wejść nowy przepis mówiący o urlopie - dla pełnego etatu będzie 28 dni. jak mówi prawo w uk, czy po wejściu w życie tego przepisu każdy pracownik ma "zagwarantowane" te 28 dni (w sensie tak jak jest/powinno być z przepisem o wysokości płacy minimalnej) czy to zależy od podpisanej wcześniej umowy (jeśli tam jest 20, 25 czy 27 dni to już tak ma być i przepis nic nie zmieni)?
Tak, od Kwietnia 2009 sa nowe przepisy. Przepisy ktore wchodza w zycie sa troszeczke wazniejsze niz wczesniej podpisane umowy.
jeszcze raz dziękuję terri :) mam nadzieję, że "troszeczkę ważniejsze" przełoży się na troszeczkę dłuższy urlop. czego wszystkim życzę. :)
>jeden - od 27-8bank hols = 19/12 miesiecy plus bank hols ktore przypadaja w tym okresie


Nie mozna tak robic. Najnizszy wymiar urlopu w UK to 4 tygodnie (20 dni) Bank Holiday osobno. Jezeli jest mowa, ze nalezy sie mu 27 dni, to Bank Holiday nie jest w to wlaczany.
Artur-
niestety nie. Ze strony Acas.
Prosze zauwazyc:
There is no statutory entitlement to paid leave for public holidays.

Any right to paid time off for such holidays depends on the terms of the worker's contract. If public holidays are not expressly covered in the contract, the right to paid leave may have built up through custom and practice.

i jeszcze to:
Paid public holidays can be counted as part of the statutory 4.8 weeks' holiday entitlement under the Working Time Regulations 1998 (as amended).

Znaczy, ze 8 dni bank hols moga byc wliczone w te 27 dni. Od 1.4.2009 - (entitlement 28 dni) - ale w tym 'moga' byc wliczone 8 bank holidays, dlatego, ze Working Time regulation nie oddzielil bank holidays od 'normalnego' urlopu.
i jeszcze jedno pytanie, chcę się upewnić. pracodawcę muszę uprzedzić o chęci wykorzystania przysługujących mi dni urlopu na okres min. dwukrotności długości urlopu (czyli jeśli chcę mieć 4 dni urlopu to mówię o tym min. 8 dni przed jego rozpoczęciem), tak?
NIE. Nie wiem kto tak Ci powiedzial - nigdy tego nie slyszalam.
W umowie ktora podpisalas powinno to byc napisane. Zapytaj sie, ale wypadaloby dac jak najdluzsze uprzedzenia, dlatego, ze moze tez inni beda chcieli wziasc ten sam czas. Niekiedy w pracy sa ustalone pierwszenstwa co do urlopow.
NIE. Nie wiem kto tak Ci powiedzial - nigdy tego nie slyszalam.
W umowie ktora podpisalas powinno to byc napisane. Zapytaj sie, ale wypadaloby dac jak najdluzsze uprzedzenia, dlatego, ze moze tez inni beda chcieli wziasc ten sam czas. Niekiedy w pracy sa ustalone pierwszenstwa co do urlopow.
sorry, maly problem z komputerka.
wyczytałam w internecie, ale to strona bez podstaw prawnych, takie "dobre rady".
w takim razie czy mogę prosić o podanie namiarów na strony wiarygodne, przejrzę chętnie. w języku polskim lub angielskim (wciąż doskonalę mój angielski, język prawniczy też się przydaje w życiu, zatem może dłużej nad tym posiedzę, ale zrozumieć chyba zrozumiem ;] ). nie chcę zamęczać niekończącymi się pytaniami na forum. chociaż i to dobry sposób, bo może jeszcze komuś się przydadzą te informacje.
terri, bardzo dziękuję za pomoc. :)
>>>wyczytałam w internecie, ale to strona bez podstaw prawnych, takie "dobre rady".
Nie, to ma moc 'prawna' - tak samo jak 'minimum wage' tez ma moc prawna.
wejdz na
http://www.berr.gov.uk/employment/holidays/index.html
jeszcze raz bardzo dziękuję terri :)
Temat przeniesiony do archwium.