skandynawistyka - gdzie, co, jak?

Temat przeniesiony do archwium.
wlasciwie pytania, ktore mnie nurtuja zadalam juz w samym temacie. czy jest gdzies w polsce, oprocz uj filologia skandynawska (lub norweska, albo szwedzka)? czy zdawal ktos, wie jakie sa zasady rekrutacji, lub orientuje sie jakie beda zasady w tym roku? no i moze ile osob na miejsce...? wdzieczna bede za jakiekolwiek informacje :)
sprawdz stronki Katedry Skandynawistyki i Baltologii UAM w Poznaniu (Wydzial Neofilologii) i Katedry Skandynawistyki na UG w Gdansku (Wydzial Filologiczno-Historyczny).

oprocz UJ, ktory wspomnialas (tam, z tego co sie orientuje, jest tylko fil. szwedzka), nigdzie indziej juz nie ma w Polsce skandynawistyki (we Wroclawiu jest tylko Pracownia Skandynawistyki w Instytucie Filologii Germanskiej, ale nie prowadza oni osobnej specjalnosci filologicznej, a jedynie specjalizacje/lektorat w ramach germanistyki; w Wyzszej Szkole Jezykow Obcych w Poznaniu jest anglistyka ze skandynawistyka (tzn. z jez. szwedzkim), ale to nie jest skandywistyka w takim wymiarze jak studia na UAM czy UG)

pzdr.
w Poznaniu sa wszystkie filologie skandynawskie oprocz islandzkiej.Zalezy jednak kiedy chcesz zdawac,bo rekrutacja nie odbywa sie corocznie.W tym roku przyjmuja na dunska i norweska na przyklad...i ja bede zdawac na obie-moze sie nawet tam spotkamy
pzdr
mozliwe, bo chyba bede probowac swoich sil na norweska wlasnie. dunska rozwazam, ostateczna decyzje podejme tuz przed pewnie, no a de facto, to oni podejma ta decyzje za mnie. najwyzej czeka mnie caly rok wakacji ;]
pozdrawiam serdecznie i dzieki wam za pomoc.
Na skandynawistyce na UG masz do wyboru 3 linie: szwedzka, dunska i norweska. polecam :)
W zeszlym roku zdawalem na szwedzka na UAM, ale zabraklo paru punktow... Chcialbym nawiazac kontakt z kims, kto studiuje skandynawistyke w Gdańsku, moj mail: [email]
Cóż, wygląda na to, że, póki co, jest nas troje chętnych do spotkania na UAMie ;-). Nie orientujecie się, jak dokładnie przedstawiają się statystyki chętnych na filologie skandynawskie właśnie w Poznaniu? Potrzebuję konkretów. Ta niepewność mnie zabija ;-). Pozdr.
o ile jeszcze bedziesz to czytac. w zeszlym roku na uam na norweska bylo 8,94 os/miejsce, na szwedzka 11,69. ja sie poddaje. wiec masz jedno miejsce zwolnione :]
Dziękuję za tę informację. Myślę jednak, że rezygnacja nie jest najlepszą drogą. A może właśnie Tobie się uda... Pozdrawiam serdecznie!
Witam :) poniewaz w tym roku akademickim (2005/2006) nabor na skandynawistyke prowadzi w Polsce tylko Gdansk, wiec wlasnie tam sie wybieram. Chcialabym zapytac jak wyglada egzamin, poniewaz mimo nowej matury musze przejsc rozmowe kwalifikacyjna "w języku angielskim na tematy dotyczące kultury, literatury (w tym angielskiej) i historii współczesnej w zakresie szkoły średniej". Chcialabym dowiedziec sie jak wyglada ta rozmowa i o co egzaminatorzy moga zapytac.
Pozdrawiam :)
Hmm, prawdopobodobnie ta rozmowa niewiele bedzie sie roznila od egzaminow ustnych, jakie katedra przeprowadzala w poprzednich latach. A tu najwazniejszy byl chyba angielski - prawdopodobnie bedziesz musiala plynnie i ciekawie wypowiedziec sie na najrozniejsze tematy (egzamin ma forme rozmowy, wiec jesli jestes osoba inteligentna i interesujaca bez trudu zboczysz na tobie bliskie zagadnienia i zainteresujesz soba komisje). Co do historii i kultury, to zapewne bedzie wymagana znajomosc najwazniejszych wydarzen, dat, osob. W poprzednich latach była wymagana znajomosc kluczowych wydarzen z historii powszwechnej poczawszy od sredniowiecza. radze sie przylozyc, bo mozna tu zawsze pare punktow zarobic lub niestety starcic.
zycze powodzenia :)
w gdansku dla kandydatów z nową maturą nie ma rozmowy kwalifikacyjnej. informacje na stronie wydziału mogą być mylące, bo nie ma tam wzmianki o tym kogo ta rozmowa ma dotyczyć. a dotyczy tylko kandydatów z maturą 2002 i starą. tu jeszcze z oficjalnej strony sposób obliczania punktów na skandynawistykę:

Jak obliczane są punkty na kierunki - np. na skandynawistykę?
Kandydat na skandynawistykę może uzyskać maksymalnie 100 pkt.

Zdający według:

nowej matury 2005

przedmioty:

język polski: 1/2 x (wynik arkuszu I + wynik arkuszu II) x 0,3 (mnożnik przedmiotu)= wynik (maksymalnie 30 pkt)
język angielski: 1/2 x (wynik arkuszu I + wynik arkuszu II + wynik arkuszu III ) x 0,4 (mnożnik przedmiotu) = wynik (maksymalnie 40 pkt.)
historia: 1/2 x (wynik arkuszu I + wynik arkuszu II) x 0,3 (mnożnik przedmiotu) = wynik (maksymalnie 30 pkt)
Jeżeli na egzaminie maturalnym kandydat zdawał tylko arkusz I to do obliczenia punktacji wpisuje się zero punktów za każdy następny arkusz.

PRZYKŁAD:

język polski: 1/2 x (I arkusz 30% + II arkusz 10%) x 0,3 (mnożnik) = 20x 0,3= 6 pkt.

język angielski: 1/2 x (I arkusz 30% + II arkusz 10% + III arkusz 8%) x 0,4 (mnożnik)= 24 x 0,4 = 9,6 pkt.

historia: 1/2 x (arkusz I - 30% + arkusz II - 0%) x 0,3 (mnożnik) = 15 x 0,3 = 4,5 pkt.

Łączny wynik= 20,1 pkt.

nowej matury 2002: konkurs świadectw

przedmioty (oblicza się na podstawie świadectw ukończenia szkoły średniej). Maksymalna liczba punktów - 40 pkt.

język polski: za ocenę 6 - 10 pkt.
język angielski: za ocenę 6 - 24 pkt.
historia: za ocenę 6 - 6 pkt.
Do tego dolicza się wynik rozmowy kwalifikacyjnej, na której maksymalnie uzyskać można 60 pkt.

PRZYKŁAD:

język polski: za ocenę 3 (przy skali 1-6) - 4 pkt.
język angielski - za ocenę 4 (przy skali 1-6) - 14 pkt
historia - za ocenę 3 (przy skali 1 - 6) - 2 pkt.
Łączny wynik = 20 pkt.

Do tego dodaje się wynik rozmowy kwalifikacyjnej - np. 30 pkt. co w sumie daje kandydatowi 50 pkt.

starej matury: konkurs świadectw

przedmioty (uwzględniana jest najkorzystniejsza ocena na świadectwie dojrzałości z danego przedmiotu z wyłączeniem fakultetu). Maksymalna liczba punktów wynosi 40 pkt.

język polski: za ocenę 6 - 10 pkt.
język angielski: za ocenę 6 - 24 pkt.
historia: za ocenę 6 - 6 pkt.
Do tego dolicza się wynik rozmowy kwalifikacyjnej, na której maksymalnie uzyskać można 60 pkt.

PRZYKŁAD:

język polski: za ocenę 4 (przy skali 2-5) - 8 pkt.
język angielski - za ocenę 3 (przy skali 2-5) - 10 pkt
historia - za ocenę 5 (przy skali 2-5) - 6 pkt.
Łączny wynik = 24 pkt.

Do tego dodaje się wynik rozmowy kwalifikacyjnej - np. 40 pkt. co w sumie daje kandydatowi 64 pkt.

mam nadzieję, że wszystko jasne ;)
w gdansku dla kandydatów z nową maturą nie ma rozmowy kwalifikacyjnej. informacje na stronie wydziału mogą być mylące, bo nie ma tam wzmianki o tym kogo ta rozmowa ma dotyczyć. a dotyczy tylko kandydatów z maturą 2002 i starą. tu jeszcze z oficjalnej strony sposób obliczania punktów na skandynawistykę:

Jak obliczane są punkty na kierunki - np. na skandynawistykę?
Kandydat na skandynawistykę może uzyskać maksymalnie 100 pkt.

Zdający według:

nowej matury 2005

przedmioty:

język polski: 1/2 x (wynik arkuszu I + wynik arkuszu II) x 0,3 (mnożnik przedmiotu)= wynik (maksymalnie 30 pkt)
język angielski: 1/2 x (wynik arkuszu I + wynik arkuszu II + wynik arkuszu III ) x 0,4 (mnożnik przedmiotu) = wynik (maksymalnie 40 pkt.)
historia: 1/2 x (wynik arkuszu I + wynik arkuszu II) x 0,3 (mnożnik przedmiotu) = wynik (maksymalnie 30 pkt)
Jeżeli na egzaminie maturalnym kandydat zdawał tylko arkusz I to do obliczenia punktacji wpisuje się zero punktów za każdy następny arkusz.

PRZYKŁAD:

język polski: 1/2 x (I arkusz 30% + II arkusz 10%) x 0,3 (mnożnik) = 20x 0,3= 6 pkt.

język angielski: 1/2 x (I arkusz 30% + II arkusz 10% + III arkusz 8%) x 0,4 (mnożnik)= 24 x 0,4 = 9,6 pkt.

historia: 1/2 x (arkusz I - 30% + arkusz II - 0%) x 0,3 (mnożnik) = 15 x 0,3 = 4,5 pkt.

Łączny wynik= 20,1 pkt.

nowej matury 2002: konkurs świadectw

przedmioty (oblicza się na podstawie świadectw ukończenia szkoły średniej). Maksymalna liczba punktów - 40 pkt.

język polski: za ocenę 6 - 10 pkt.
język angielski: za ocenę 6 - 24 pkt.
historia: za ocenę 6 - 6 pkt.
Do tego dolicza się wynik rozmowy kwalifikacyjnej, na której maksymalnie uzyskać można 60 pkt.

PRZYKŁAD:

język polski: za ocenę 3 (przy skali 1-6) - 4 pkt.
język angielski - za ocenę 4 (przy skali 1-6) - 14 pkt
historia - za ocenę 3 (przy skali 1 - 6) - 2 pkt.
Łączny wynik = 20 pkt.

Do tego dodaje się wynik rozmowy kwalifikacyjnej - np. 30 pkt. co w sumie daje kandydatowi 50 pkt.

starej matury: konkurs świadectw

przedmioty (uwzględniana jest najkorzystniejsza ocena na świadectwie dojrzałości z danego przedmiotu z wyłączeniem fakultetu). Maksymalna liczba punktów wynosi 40 pkt.

język polski: za ocenę 6 - 10 pkt.
język angielski: za ocenę 6 - 24 pkt.
historia: za ocenę 6 - 6 pkt.
Do tego dolicza się wynik rozmowy kwalifikacyjnej, na której maksymalnie uzyskać można 60 pkt.

PRZYKŁAD:

język polski: za ocenę 4 (przy skali 2-5) - 8 pkt.
język angielski - za ocenę 3 (przy skali 2-5) - 10 pkt
historia - za ocenę 5 (przy skali 2-5) - 6 pkt.
Łączny wynik = 24 pkt.

Do tego dodaje się wynik rozmowy kwalifikacyjnej - np. 40 pkt. co w sumie daje kandydatowi 64 pkt.

mam nadzieję, że wszystko jasne ;)
łaaaa, sorry za podwójnego posta, ale mam jakieś problemy z tym forum. mam nadzieję, że ktoś to usunie.
Czy mógłbyś polecic cos do powtorki/ nauki historii lub ew jakies udzielic wskazowek, jak przygotowac sie do ustnego na skanynawistyke. mam stara mature i chcialabym w tym roku zdawac. historie (czy raczej pre-:) ostatni raz mialam jakies 7 lat lemu i na dodatek nigdy mnie zbytnio nie interesowala, wiec wypadaloby cokolwiek powtorzyc:) aha i jakich pytan dot kultury/historii Wielkiej Brytanii mozna sie spodziewac? bede wdzieczna za jakiekowliek wskazowki.dzieki:)
A ja mam pytanie! W tym roku, w Gdańsku są tylko 3letnie licencjackie ... i co? Czyli tylko uzyskuje się licencjat? A co z magistrem? Ktoś się orientuje? Błagaaaaam :|

Co prawda zdawanie na studia i maturki mam za rok :P, ale już teraz ta wizja mie przeraża :o
zapraszam do strony/klubu dyskusyjnego jezyka norweskiego
http://groups.yahoo.com/group/norweski/

ha en fin dag alle sammen.
Klaudia / Oslo
hejka wszystkim:) ja tez w tym roku skladam na UAM:) heh osiem osob tylko z niemieckim przyjmuja:P na bank sie dostane:P a wy z jakim jezykiem??
to prawda, od nowego roku akademickiego skandynawistyka bedzie szla systemem 3 plus 2 czyli licencjat, a pozniej dla wybrancow magisterskie uzup :)
Właśnie. Jakieś wskazówki? Co do powtórki? Jak powyżej.
Plisss
Kochani!!! 100 razy się zastanówcie przed decyzją, że chcecie związać swoja przyszłość z tym kierunkem. Chyba, że traktujecie te studia jako swoją pasję i studiujecie PRZEDE WSZYSTKIM na jakimś innym, konkretnym kierunku. Po tych studiach nie macie żadnego zawodu!!! Potencjalnemu pracodawcy "mgr skandynawistyki" wydaje sie śmieszny. Języka można nauczyć się na kursach. Ja sama jestem absolwentka i od dłuższego czasu szukam pracy bez powodzenia. Nie mam niestety cioci w Konsulacie, wuja w Skanska, Netii itp. Ja niestety otrzasnelam sie za pozno z letargu...
Niepaństwowa, ale za to w Warszawie - Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej

Link do zasad rekrutacj:
http://www.swps.edu.pl/new_www/rekrutacja/studia_licencjackie_1[tel]/skandynawistyka_1119521639.html
Też zaczęłam zastanawiać się nad filologią szwedzką, tylko już studuiję jeden kierunek, i nie wiem, czy będę w stanie oba pogodzić. Czy faktycznie jest tak ciężko o pracę po tym kierunku? Wydaje mi się, że czasem napotykam na ogłoszenia o pracę dla tłumaczy języków skandynawskich
No jest praca po tych kierunkach w Polsce
Temat przeniesiony do archwium.