jak zarejestrować sie jako korepetytor?

Temat przeniesiony do archwium.
Czy wiecie może, co trzeba zrobić żeby legalnie udzielać korepetycji(oraz pracować na umowie o dzieło w szkołach językowych) i ile to kosztuje? Ile bierze Zus, a ile inne instytucje(jakie?), ile trzeba zarabiać, żeby się opłacało, czy trzeba ujawnić cały dochód?
trzeba zarejestrowac dzialanosc gospodarcza. O ile wiem, ZUS bierze duzo. tak, trzeba ujawniac wszystkie zarobki :-)
mg-ale jak sprawdzą czy mam 5ciu uczniów czy 15tu? kiedyś mi się obiło o uszy że się płaci 250zł za zostanie podatnikiem vat, a potem odpowiedni procent od dochodu do zusu i US. no ale własnie nie wiem czy to wszystkie koszta i czy jest jeszcze jakiś haczyk?czy ktos z Was może prowadzi podobną działalność?
Zarejestrowanie działalności gosp w urzędzie miasta/gminy kosztuje 100 zł, chyba że nie minął rok od ukończenia przez Ciebie studiów, wtedy zwalniają z opłaty. Jeżeli to Twoja pierwsza działalność i nie będziesz pracować dla szkoły/firmy, z którą miałeś/-aś wczesniej umowę o pracę, przez pierwsze dwa lata płacisz ok. 260zł ZUS, potem już normalnie, czyli ok. 800 zł. Podatek od dochodu wynosi 19%, natomiast VAT-u nie płacisz, bo działalność edukacyjna jest zwolniona. Oczywiście, że nie musisz ujawniać wszystkich dochodów, jeżeli Twoi uczniowie nie żądają rachunków (nie faktur - te wystawiaja tylko płatnicy VAT), to sie nie wyrywaj z wystawianiem, zapłacisz mniej podatku, bo będziesz mieć niższą podstawę opodatkowania. Poza tym wszystkie wydatki związane z działalnością - książki itp możesz sobie zaliczyć w koszty działalności, czyli odliczyć je od przychodu. Tym sposobem pomniejszasz sobie kwotę, od której zapłacisz podatek.
Zyczę powodzenia i chętnie odp na inne pytania.
Dzięki za odpowiedź-)
Czy dobrze zrozumiałam, że przez pierwsze 2 lata płacę 260zł, bez względu na to, czy jestem absolwentem czy nie?
A Ty rejestrowałeś podobną działalność?
Zgadza się, bez względu. Jeśli jestes absolwentką, zwalnia Cię to z oplaty rejestracyjnej, którą wnosisz za wpis do ewidencji dzialalnosci gospodarczej. I lepiej poprosic o pomoc kogoś, kto zna się na tych sprawach, przynajmniej na początek, bo nasze urzędy nie są specjalnie sklonne do udzielania informacji ;)
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa