Piszcie do nadawcow TV

Temat przeniesiony do archwium.
Wprowadzana od zeszlego roku w zycie naziemna TV cyfrowa dziala swietnie! Niestety, mimo, ze mozliwosci tej technologii wpelni na to pozwalaja, nadal nie ma opcji wylaczania lektorow na zadnej ze stacji. Czyzby zadnej ze stacji TV nie przyszlo to jeszcze do glowy?! Lektorzy czytajacy monotonnym glosem tlumaczenia dialogow, to rzadko spotykana w swiecie anomalia, osobiscie spotkalem sie z tym tylko w Rosji (tam przynajmniej stosuja podzial na glosy meskie i zenskie lektorow). Tak czy inaczej, bardzo zle wplywa to na poziom znajomosci jezykow obcych w Polsce- jasne, ze chodzi o mozliwosc osluchania sie z jezykiem. Na przyklad, w Holandii od zawsze w TV byly tylko napisy - oczywiscie nie tylko dzieki temu - poziom znajomosci jezykow jest tam wspanialy, i duzo wyzszy niz w przypadku Niemiec, gdzie glownie stosuje sie dubbing.

Apeluje wiec do wszystkich nadawcow TV aby zajeli sie tym jak najszybciej - pozwolcie na ogladanie filmow i programow w oryginale! Niech juz ci lektorzy beda, bo tak sie wielu ludzi przyzwyczailo w Polsce, ale dajcie nam mozliwosc ich wylaczania. Wszyscy uczacy sie jezykow na tym skorzystaja!

Pisalem juz o tym do gazet i do glownych stacji TV - zadna nie raczyla odpowiedziec! Mam andziej, ze jesli wiele innych osob napisze do nich, to moze zareaguja! Napiszcie wiec od razu do TVP, Polsatu, TVN, TV Puls, itp.

Pozdrawiam,

CB

Jeżeli chcesz żeby były realne szanse, że ktoś do nich napisze, to podaj gotowy tekst do skopiowania, wszystkie adresy (maile) i wrzuć na stronę, gdzie jest dużo użytkowników, najlepiej co najmniej pełnoletnich np. wykop.pl.
Dzieki Pakk, zajme sie tym. Jeszcze jakies inne oprocz wykop.pl?
kwejk.pl moze i facebook
popiera. we wszystkich krajach skandynawskich maja filmy z napisami. nic więc dziwnego, że tam nawt sprzataczki iegle mówią po angielsku.
niedawno na którejś stacji puścili film z napisami. byłam mocno zdziwiona ale pozytywnie oczywiście.
to było na tvp1 lub 2 lub TVN/TVN7 bo innych nie posiadam.
chętnie podpiszę takapetycję :)
Jestem "za".
Opcja filmów po angielsku pozwoli mi na szybszą naukę.
To kto organizuje taką petycje?
Również popieram jakby był potrzebny jakis glos:)Pozdrawiam
Hej! Jest nieźle.
Właśnie oglądałem Rockiego w TVN'ie z napisami, a w międzyczasie leci fajny film na Siódemce po angielsku. Nie wiem czy to wasza sprawka, ale dla mnie bomba!
Ciekawe czy dałoby się coś takiego zrobić w TVP i Polsacie.
Myślicie że wykonalne?
Polsat tak, TVP nie. TVP jest jak PZPN - mur i beton.

Chociaż gdyby pod taką petycją podpisałaby się odpowiednio duża liczba osób, to wszystko jest możliwe.
Tylko że niestety nikt się nie podpisze, w sensie wiekszej ilosci osób , ale chyba tutaj musi minąc czas, sporo lat.

TVP jest gorzej niz mur i beton. TVP to jest telewizja publiczna/państwową... a co za tym idzie, odzwierdziedla "post socjalistyczno-marazmatyczny mentalny stan" innych państwowych institucji takich jak urzędy ministerialne, prokuratura, sądy .. a co za tym idzie w pewnym stopniu samo państwo.
To się naturalnie zmieni, mniej wiecej wtedy jak pakk bedzie miał dorosłe wnuki.
Ale każdy może sobie zmienić w domu i to już sam, teraz.
edytowany przez savagerhino: 16 gru 2011
No dobra, ale bez teoretycznej paplaniny...
Jest ktoś za taką petycję REALNIE odpowiedzialny?
Powstała jakaś strona/blog na ten temat?
Ja też jak coś jestem za, choć już zapewne naszym rodzicom, wujkom mogłoby to nie odpowiadać. Trzeba coś zrobić, by nasze dzieci później miały w życiu prościej.
Super pomysł, chętnie się podłącze, ale nie wiem gdzie się podpisać :)
Dzieki za odzew! No wiec tak, to ja rzucilem tutaj temat, napisalem do gazet i wszystkich polskich stacji TV, a zaraz po tym bylem w dlugiej podrozy w Azji pd-wsch, bez internetu. Teraz wrocilem, i widze, ze nie wiele sie zmienilo ... Np. nie wiem po co, ale na wielu kanalach w cyfrowej TV naziemnej sa 2 lub 3 opcje audio - ale wszystkie z lektorem - co za cepy tym zarzadzaja!

... na pewno trzeba ten temat rozwinac, ale nie wiem jak zrobic strone czy blog! Jesli ktos z was wie, to do roboty!

Rzecz w tym, i najbardziej denerwujace, ze technologia pozwala na wybor audio, jesli jest wprowadzony oczywiscie, w oryginale lub z lektorem! Wiec w czym problem? I ci, co chca sluchac w oryginale i ci, co "ani me ani be" po angielsku, moga miec po swojemu! Nie trzeba nikomu niczego odbierac, moga zostac ze swoimi kochanymi lektorami. Dochodze do wniosku, ze chyba zbyt wiele osob nie umie czytac wystarczajaco szybko, aby nadazyc za napisami - musza miec tych lektorow.

Tez zdazylo mi sie widziec film, chyba w TVN, gdzie byly dwie opcje, z lektorem i bez. Widzialem tez film po angielsku, tylko w oryginale bez lektora, z angielskimi napisami. Francuzi czesto to robia aby pomoc uczacym sie francuskiego.

Szlag mnie trafia, ze nikomu w stacjach TV nie przychodzi do glowy, zeby wprowadzic wybor co do lektorow. To nie jest problem wprowadzic, trzeba tylko chciec...

PRECZ Z LEKTORAMI!!!

Pozdrawiam,

CB
jak zorganizowac petycje?

Sprawdzilem wykop.pl, nie ma tam dobrego miejsca na ten temat, mikroblog chyba nie za bardzo, no i ten temat to nie jest "znalezisko", bo tam chodzi o linki... zobacze na kwejk.pl
ooops, "wykopalisko", nie "znalezisko"!
Wprowadzilem wlasnie podobny watek na kwejk.pl

http://forum.kwejk.pl/filmy-seriale-tv-13/wylaczyc-lektorow-w-tv-1658/#post25927

Wykop jest dobry - stwórz stronę w pokazywarce, ładnie to opisz, zawsze możesz najpierw sie popytać ludzi na mikroblogu co o tym sądzą.
Wprowadzilem dzisiaj strone na Facebooku:

http://www.facebook.com/WylaczycLektorowTV

Jak sie okazuje, na wykop.pl byl juz taki watek:

http://www.wykop.pl/link/226013/wykopac-lektorow-z-tv/

Najlepiej podsumowal tam sprawe Parachutes:
Problem w tym, że nam się wydaje, że wprowadzenie takiej opcji w naszych telewizorach byłoby cholernie zaawansowaną technologią i nawet nie bierzemy pod uwagę takiego rozwiązania. I zamiast iść do przodu to takie durnawe polemiki "ja wolę napisy" vs. "ja nie chcę czytać, moja ciocia niedowidzi"

A dyskusja powinna być na temat, "Kiedy cholera wprowadzą możliwość wyboru: oryginalna ścieżka/lektor/napisy"
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa - Sprawdzenie

 »

Pomoc językowa