Kto ma prawo do Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego?
Od 1 stycznia 2006r. prawo do otrzymania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego mają osoby ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia. Każda osoba ubezpieczona, także członek rodziny, otrzymuje własną Kartę. A zatem, gdy np. na wakacje wyjeżdża czteroosobowa rodzina, każdy jej członek, w tym dzieci, powinien zaopatrzyć się w EKUZ.
Karta jest wydawana osobom wyjeżdżającym czasowo do innego państwa członkowskiego, np.:
w celach turystycznych;
w celu odwiedzenia rodziny lub znajomych;
w związku z krótką podróżą służbową;
w celu podjęcia studiów;
pracownikom oddelegowanym do pracy za granicę przez polskiego pracodawcę.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie przysługuje osobom, które przestały podlegać polskiemu ustawodawstwu, np. w związku z podjęciem pracy w innym państwie członkowskim, oraz osobom, których ubezpieczenie w NFZ wygasło. Mogą Państwo sprawdzić. Osoby, które posługują się EKUZ w innych państwach członkowskich, mimo że straciły do niej uprawnienia, mogą zostać zobowiązane do pokrycia kosztów leczenia, z którego skorzystały w innym państwie członkowskim.
TAKIE COS ZNALAZLAM NA STRONIE NFZ-U....I TERAZ MAM PROBLEM BO NIEWIEM CZY AU-PAIR JEST TO PRACA CZY JAKO WYJAZD TURYSTYCZNY, A MOZE POD COS INNEGO TO PODLEGA? ;/ BO JAK POD PRACE TO NIE DADZA TEGO DRUKU :/