Live, start. Statyczne? Dynamiczne?

Temat przeniesiony do archwium.
Dzien dobry.
Zawsze wydawało mi się, że to czasowniki dynamiczne. Tymczasem mam zadanie z wyborem would i used to.
We used to/ would live in a large house. Mnie pauja tu obie opcje biorąc pod uwagę, że live jest dynamicznym czasownikiem.
Did you use to/would you start work at nine when you lived in London?
I tu też pasują mi dwie opcje. Start, zaczynać coś, też jest przecież dynamiczny. A would używamy przy czasownikach dynamicznych. Used to przy dynamicznych i statycznych.
Czy ja czegoś nie rozumiem? Przepraszam, już nieaktualne, a niestety nie wiem, jak usunąć wpis. Nie przeczytałam w poleceniu , że mogę wybrać " options" , a nie samą " option". Cóż, wiek i pogarszający się wzrok:)
edytowany przez petcat: 17 paź 2021
live jest statyczne - 'mieszkać gdzieś'= prawie jak 'być gdzieś'
Dziękuję. Dlaczego dopuszczalna jest forma " I've been living here for five years"? Dlaczego podręczniki licealne nie wymieniają " live" pośród czasowników statycznych? :(
petcat, moze lepiej zastosuj ten schemat myslenia: nie istnieja czasowniki dynamiczne czy statyczne per se, istnieja za to czasowniki, ktorych znaczenie nosi pojecie dynamicznosci badz statycznosci
to 'uproszczenie' na tzw czasowniki dynamiczne/statyczne jak widac ma sie nijak w zrozumieniu ich uzycia
Wlasnie, akurat w tym przypadku rozroznienie statyczny/dynamiczny nie wystarcza. Chodzi o to, że 'would' w tym znaczeniu odnosi sie do czynnosci powtarzalnych, regularnych, a 'mieszkanie gdzies' taka nie jest.
Zdanie z 'would' mogloby tylko znaczyc 'zawsze w takich przypadkach wybieralismy do zamieszkania stary dom'
Ja to doskonale rozumiem. Mam w domu maturzystę. Matura to jego być albo nie być. Jeśli podejdzie w ten sposób do tematu, jest prawdopodobieństwo, że obleje maturę. Ja wiem, że jest forma hoping, tylko jeśli odnosi się do tymczasowego odczucia. Ale wszyscy wiemy jak konstruowane są testy i egzaminy. Schematycznie i szablonowo .
coz, nie wygrasz z systemem, ale mozesz go obejsc na logike
Cytat: mg
Wlasnie, akurat w tym przypadku rozroznienie statyczny/dynamiczny nie wystarcza. Chodzi o to, że 'would' w tym znaczeniu odnosi sie do czynnosci powtarzalnych, regularnych, a 'mieszkanie gdzies' taka nie jest.
Zdanie z 'would' mogloby tylko znaczyc 'zawsze w takich przypadkach wybieralismy do zamieszkania stary dom'
to nie za bardzo rozumiem. Tzn w arkuszu egzaminacyjnym jest do wyboru " would " i " used to". Skoro live nie należy do powtarzalnych , regularnych , to powinni dodać jeszcze opcję użycia Past Simple.
Cytat: engee30
coz, nie wygrasz z systemem, ale mozesz go obejsc na logike

Nie do końca. Jeśli mam do wyboru tylko dwie opcje i żadna z nich nie jest prawidłowa:)
A jak w taki razie podejść do czasownika ,, start". Statyczny , dynamiczny ? Zaczynam pracę, wykonuję czynność. Ale z drugiej strony sam ten start jest jakiś nieuchwytny.
Cytat: petcat
Cytat: mg
Wlasnie, akurat w tym przypadku rozroznienie statyczny/dynamiczny nie wystarcza. Chodzi o to, że 'would' w tym znaczeniu odnosi sie do czynnosci powtarzalnych, regularnych, a 'mieszkanie gdzies' taka nie jest.
Zdanie z 'would' mogloby tylko znaczyc 'zawsze w takich przypadkach wybieralismy do zamieszkania stary dom'
to nie za bardzo rozumiem. Tzn w arkuszu egzaminacyjnym jest do wyboru " would " i " used to". Skoro live nie należy do powtarzalnych , regularnych , to powinni dodać jeszcze opcję użycia Past Simple.

Nie rozumiem, na czym polega problem: w ćwiczeniach nie zawsze podaje się wszystkie możliwe prawidłowe odpowiedzi. Takie prawo autorów ćwiczeń, że mogą zawęzić wybór np. do Pres. Cont. i Pres. Simp, chociaż dałoby się użyć np. going to.
used to można zwykle tłumaczyć 'kiedyś', natomiast 'would' zawsze ma w sobie powtarzalnosc czynnosci
I would start work at 9 - jest ok
wobec tego pytanie z 'would' tez powinno byc ok, chociaz rzadko, mam wrazenie, sie slyszy.
Cytat: mg
Cytat: petcat
Cytat: mg
Wlasnie, akurat w tym przypadku rozroznienie statyczny/dynamiczny nie wystarcza. Chodzi o to, że 'would' w tym znaczeniu odnosi sie do czynnosci powtarzalnych, regularnych, a 'mieszkanie gdzies' taka nie jest.
Zdanie z 'would' mogloby tylko znaczyc 'zawsze w takich przypadkach wybieralismy do zamieszkania stary dom'
to nie za bardzo rozumiem. Tzn w arkuszu egzaminacyjnym jest do wyboru " would " i " used to". Skoro live nie należy do powtarzalnych , regularnych , to powinni dodać jeszcze opcję użycia Past Simple.

Nie rozumiem, na czym polega problem: w ćwiczeniach nie zawsze podaje się wszystkie możliwe prawidłowe odpowiedzi. Takie prawo autorów ćwiczeń, że mogą zawęzić wybór np. do Pres. Cont. i Pres. Simp, chociaż dałoby się użyć np. going to.
used to można zwykle tłumaczyć 'kiedyś', natomiast 'would' zawsze ma w sobie powtarzalnosc czynnosci
oczywiście, że takie mają prawo. Ja nie widzę w tym problemu. Chciałam tylko podkreślić , że nie zawsze życie daje możliwość podejścia do tematu na logikę, z otwartym umysłem. To była odpowiedź skierowana do Pana Engee:) Wiem, nie stosujecie tu Państwo zwrotów pan/pani, jednak ja nie hołduję netykiecie, a staremu warszawskiemu savoir-vivre;) kiedy byłam na studiach , w liceum, wielokrotnie byłam karana za samodzielne, nieschematyczne myślenie. Synowi więc tłumaczę: ,, wiedz swoje, miej otwarty umysł, ale... wykształcenie musisz zdobyc. Przekonała mnie Virginia Evans , used to live jako podkreślnie permanentnego stanu w przeszłości. Dziękuję wszystkim za pomoc.
Cytat: mg
I would start work at 9 - jest ok
wobec tego pytanie z 'would' tez powinno byc ok, chociaz rzadko, mam wrazenie, sie slyszy.
bardzo dziękuję.
We used to live in a large house.
We would live in a large house.
We lived in a large house.


Did you use to start work at nine when you lived in London?
Would you start work at nine when you lived in London?
Did you start work at nine when you lived in London?


I would start work at nine., jezeli nie mamy wczesniejszego osadzenie takej sytuacji w danym kontekscie; w przeciwnym razie jest OK:
Last year I worked at Tesco. I would start work at nine.
Cytat: petcat
Cytat: engee30
coz, nie wygrasz z systemem, ale mozesz go obejsc na logike

Nie do końca. Jeśli mam do wyboru tylko dwie opcje i żadna z nich nie jest prawidłowa:)

w moim mniemaniu, taka sytuacja zachodzi bardzo rzadko; jak juz sie wydarzy to jest to oznaka zaniedbania ze strony autora/ow takiego cwiczenia
Cytat: engee30
Cytat: petcat
Cytat: engee30
coz, nie wygrasz z systemem, ale mozesz go obejsc na logike

Nie do końca. Jeśli mam do wyboru tylko dwie opcje i żadna z nich nie jest prawidłowa:)

w moim mniemaniu, taka sytuacja zachodzi bardzo rzadko; jak juz sie wydarzy to jest to oznaka zaniedbania ze strony autora/ow takiego cwiczenia
proszę mi wierzyć, zdarza się. Tak jak liczne błędy natury ortograficznej.
Temat przeniesiony do archwium.