filologia islandzka, islandystyka

Temat przeniesiony do archwium.
Hej ludziska :) Wiecie może czy gdzieś w Polsce istnieje taki kierunek studiów jak filologia islandzka? Orietuję się, że w Poznaniu na filologiach skandynawskich jest język islandzki na którymś roku, ale tylko fakultatywnie i przez krótki okres czasu :( Już tracę nadzieję, że kiedykolwiek uda mi się nauczyć tego trudnego, ale jakże wspaniałego języka...Help!!!
Szczerze mówiąc, wątpię, żeby był gdziekolwiek - wpisałam do Google \"filologia islandzka\" i nic :(. Słyszałam za to o stypendiach rządu Islandii na bodaj półroczne albo roczne kursy języka, literatury i kultury islandzkiej (dla studentów). Może powinieneś się tym zainteresować i dowiedzieć się, czy jakieś kierunki studiów są preferowane? Przypuszczam, że skandynawistyka może okazać się tu przydatna.
Dzięki za info, Tawananno :-D! Tak się składa, że zdawałem w tym roku do Poznania na fil szwedzką (niestety wyników jeszcze nie ma:( ), bo ogólnie interesuję się kulturą skandynawską i bardzo chciałbym poznać któryś z języków (znając jeden z nich, bez większych problemów porozumiesz się w pozostałych :) A to rządowe stypendium to fajowa rzecz, słyszałem też o królewskim stypendium w Danii na podobnych zasadach. Dzięki raz jeszcze! Pozdrawiam :]!
Filologii islandzkiej niestety nie ma, ale na pocieszenie mogę powiedzieć, że na UAM w katedrze skandynawistyki i baltologii jest zakład islandystyki :P
Mam małe pytanko. Zamierzam się wybrać filologię norweską, z resztą też do Poznania (chyba nigdzie indziej nie ma tego kierunku), ale niestety mam niewiele informacji na ten temat. Mógłbyś w skrócie napisać na czym polegała rozmowa kwalifikacyjna i ile jest miejsc dla kandydatów? To dla mnie bardzo ważne. Z góry dziękuję :)
filologia norweska jest rowniez w gdansku. na wydziale skandynawistyki mozesz wybrac linie norweska :]
No tak, w Gdańsku jest skandynawistyka, ale mi chodzi konkretnie o filologię norweskš, a poza tym z Poznania miałabym bliżej do domku :ppp
FILOLOGIA ISLANDZKA ^_^!!! Moje marzenie jednak nie do spełnienia w polsce :( !!! W Poznaniu uczą tego języka na 3 roku (chyba filologi norweskiej!!!) CIĘZKO SIĘ DOSTAĆ NIESTETY!!!!!!!!!!!! Jednak są inne możliwości nauczenia się tego języka 1 to AU PAIRE ( ROK W ISLANDII U RODZINY ) SPOKO!!!! KOLEZANKA WRÓCIŁA I SPOKO DOGADUJE SIĘ!!! 2 MOŻNA DOSTAĆ SIĘ TAM NA STUDIA EGZAMINÓW NIE MA WYSTARCZY SIĘ ZAISAĆ NO I OPŁACIĆ COŚ TAM!!! JEDNAK PAMIĘTAJCIE ABY SIĘ DOSTAĆ TRZEBA SUPER ANGIELSKI!!! A TAK POZATYM TO MOIM ZDANIEM LEPIEJ SIĘ NAUCZYĆ NORWESKIEGO A PÓŹNIEJ ŁATWO PÓJDZIE Z ISLANDZKIM!!!^_^
KOLEGA MIESZKA W ISLANDII 3 LATA I MÓWI ZE JĘZYK OPANOWAŁ PO ROKU!!! ALE NIE POLECA ZEBY TAM MIESZKAĆ , JEDNAK JEST TAM SPORO POLAKÓW!!! ........ jeśli się chcecie dowiedziec czegoś piszcie na
[gg] udziele wszystkich informacji !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
no filologiach skandynawskich jest staroislandzki i nowoislandzki. Te języki już wymarły a uczą ich bo są pomocne przy tłumaczeniach...
Coś mi się wydaje, że nowoislandzki chyba nie wymarł ;)).
Hehe, no tez tak mysle ze ten nowoislandzki to wciaz jest w uzyciu :))) A ze jest bardzo zblizony do staroislandzkiego, praktycznie w ogole nie zmieniony to juz inna sprawa ;] Pozdrówka!
Jasne^_^!!!!!!! Język nowoislandzki wymarł???haahahhahaha
JĘZYK NOWOISLANDZKI TO JĘZYK KTÓRY JEST UŻYWANY OBECNIE W ISLANDII , A STAROISLANDZKI TO JĘZYK KTÓRYM SIĘ POSUGIWANO KILKA WIEKÓW TEM ZACZETO W IX GDY KOLONIZOWALI ISLANDIE!!!
NA 100% NOWOISLANDZKI ŻYJE!!!!! TO TAK JAK Z STAROGERCKIM I NOWOGRECKIM!!!!!! ^_^!!!
to tak jak z starogerckim i
>nowogreckim!!!!!! ^_^!!!

Z tym, że jest jedna różnica (znam z opracowań teoretycznych, nie znam żadnego z tych języków ;D). Obecny islandzki jest baaardzo podobny do staroislandzkiego. Islandczycy bez trudu czytają dzieła sprzed wieków, różnice są niewielkie. Z tego względu islandzki jest praktyczny dla filologów-skandynawistów - można porównywać do niego współczesne języki skandynawskie i przyglądać się ich rozwojowi. Islandzki jest tak archaiczny ze względu na sytuację geograficzną jego użytkowników - trochę daleko było do innych państw i języków ;).

Z greką i nowogreckim, jeśli chodzi o zmiany jest wręcz odwrotnie, język ewoluował tak długo, że teraz uczniowie greccy muszą uczyć się greki, żeby zrozumieć dzieła sprzed naszej ery :). Różnice są (podobno) ogromne.
Czy slyszal ktos o dobrych materialach dostepnych w Polsce lub latwych do sprowadzenia do nauki islandzkiego (dyskusje o staro i nowoislandzkim pomijam;). Tzn. chodzi mi o cos wiecej niz niesmiertelny Bartoszek.
wpisz w wyszukiwarce www.google.pl icelandic lessons, icelandic language, links itp. a na pewno cos znajdziesz.

Pozdrawiam
Mam takie pytanie: czy na filologii norweskiej i dunskiej wymagana jest znajomość niemieckiego? Jako drugiego języka uczę się francuskiego, ale bardzo bym chciała studiować w/w filologie...
musisz znać albo niemiecki, albo angielski, z jednego z nich zdaje się wstępny i kontynuuje naukę na studiach. tak jest w poznaniu.
Jesli kogos interesuje akurat jezyk staroislandzki to mam ksiazke do gramatyki i slownik..ale wydane po niemiecku
Odetto, mnie interesuje Twoja książka do gramatyki i słownik.:)
[email]
Greka - ma rodzajniki, które się odmieniają razem z rzeczownikami, więc jest potwornie trudfno czasami określić rodzaj. No i akcenty - straszne, różne w deklinacji i koniugacji, że o takich cudeńkach jak aorysty, augmenty i contracta nie wspomnę. Nowogrecki, prawdę mówiąc, z tego co wiem owych akcentów nie posiada. Greki się uczę - piękny język.
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Praca za granicą

 »

Pomoc językowa