45 Olimpiada Języka Angielskiego

Temat przeniesiony do archwium.
61-90 z 202
Cytat: rAdian314
No dobra koniec moich rantów o OJA. Pozdrawiam wszystkich i koniecznie się nie poddawajcie!

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Chociaż trudno czasami się nie poddać. Z perspektywy czasu, chyba poświęciłbym wysiłek włożony w to przedsięwzięcie na coś, co daje bardziej wymierne efekty. Oszczędziłbym sobie frustracji i może mógłbym się uczyć angielskiego nie pod dyktando olimpijskiego klucza. Nawet już nie będę dalej krytykował części kulturowej, bo sam miałem z tego prawie połowę punktów. Problem tkwi we wszystkich częściach razem wziętych i łącznej punktacji, która musi być bardzo wysoka, żeby myśleć o finale. I rzeczywiście zabrakło mi czegoś w formie obozu językowego, na którym mógłbym oswoić się z taką luźną konwersacją po angielsku - bo na co dzień nie ma ku temu zbyt wielu sposobności. Może stąd tak niska punktacja za język, ale bardzo chciałbym poznać konkretne uzasadnienie obniżenia - może na poziomie olimpijskim moje mówienie okazało się za słabe. No i plus stres robi swoje, bo z większym zapasem czasu nie pomyliłbym westwards z eastwards i może zlokalizowałbym ten wredny causative. :)
Zgadzam się, że 60-70 pkt na okręgowym jest jak najbardziej osiągalne przy odpowiednim nakładzie pracy. 80-90pkt jest zdobyć naprawdę trudno. Zdobycie powyżej 90 pkt graniczy z cudem. A ustny to zawsze żywioł, otoczony mistyczną otoczką "etapu nie do przejścia" i tu naprawdę pojawia się wiele czynników, chociaż nie mam pojęcia o kryteriach oceny.
Cytat: Akimbo394
Ale też męczy trochę zabawa w detektywa w poszukiwaniu słówek, które potencjalnie mogą znaleźć się na teście. Chyba że byłyby podane w jakimś podręczniku, jeśli taki istnieje ze wszystkimi "juicy details", to chciałbym go mieć. Właśnie - podręcznik. Podejrzewam, że żadna inna olimpiada nie wymaga spędzenia tylu godzin przed komputerem, bo materiał ma zawarty w książkach, a tutaj jest on porozsiewany dosłownie wszędzie.

Niestety nie spotkałem się z takim podręcznikiem :( Ale dla pocieszenia mogę potwierdzić że wiele innych olimpiad, takie jak matematyczna czy informatyczna też nie mają jakiś konkretnych papierowych zbiorków, a nawet powiedziałbym że gorzej jest się do nich przygotowywać przez sam fakt że ta literatura polecona która jest nie odzwierciedla w żadnym stopniu poziomu zadań na tej olimpiadzie, i koniec końców też trzeba robić zadanka z czeluści internetu. Do tego, podobnie jak z OJA, połoaw z tych pozycji miała ostatnie wydanie w latach 60tych (jeszcze niedawno polecana przez OM . Imo nie da się jej znaleźć, po prostu nie da. Do tego bibliografia nie jest zbytnio przydatna z tego co miałem z nią do czynienia.

Co do książek anglojęzycznych to racja, są dość drogie. Mogę tylko polecić zakup Kindle'a, wtedy koszt ebooka jest około taki sam jak książki w okładce papierowej w polskim tłumaczeniu. Ja tak się przygotowuje do drugiego etapu ustnego i w miarę ok wychodzi. Ewentualnie jak już będzie normalniej to polecam antykwariaty w Londynie jeżeli będziesz miał kiedyś okazję, można się nieźle "obłowić" w wiele fajnych i zazwyczaj w dobrym stanie książek, często po np funcie.
Cytat: TheDoorss
Ja osobiście odnoszę wrażenie, że część pisemną da się bez problemu opanować, bo po rozwiązaniu wystarczającej liczby testów można rozpracować schemat według którego są układane zadania i trzeba w zasadzie umieć połączyć własną znajomość języka z tokiem myślenia autora testu, ale ustny etap wydaje mi się strasznie niesprawiedliwy. Przecież każdy dostaje zupełnie inne pytania i widać, że różnią się poziomem trudności, a poza tym każda komisja może oceniać inaczej według jakichś własnych preferencji albo być bardziej lub mniej pobłażliwa. W ogóle wydaje mi się, że trzeba by było mieć ogromne szczęście żeby przejść przez ustny za pierwszym podejściem, bo też na pewno istnieje jakiś schemat według którego powinno się odpowiadać, tylko bez doświadczenia się o nim nie wie, a nie każdy ma szansę na więcej niż jedno podejście i zdobycie tej wiedzy.

Ja przy swoim pierwszym finale trafiłem na dosłownie jedyne pytanie o USA na jakie byłem w stanie odpowiedzieć haha. Później za drugim razem już miałem większość pytań przerobionych na tyle dobrze żeby być w stanie odpowiedzieć na dowolne, oczywiście nie na takim samym poziomie. Wychodzę z założenia że jeżeli na jednym, dwóch pytaniach pójdzie ci gorzej a na reszcie super to komisja raczej weźmie to pod uwagę.

Potępiam także to że ustny trwa tylko 15 minut, przez co z 200+ możliwych pytań dostaje się 5, czy jak w tym roku 4. Jeżeli pisemny może trwać 3h to ustny może trwać 30min (albo i więcej). Do tego jakiś lepszy sposób wybierania pytań by się przydał, a nie własnie że jedna osoba dostaje same historyczne a nie lubi historii a druga same geograficzne również nie lubiąc tego działu.
hej, możecie mi podeslać linka do klucza z etapu szkolnego 45 oja? proszę
Cytat: whoknows
hej, możecie mi podeslać linka do klucza z etapu szkolnego 45 oja? proszę

Mam pdf na dysku: https://drive.goo gle.com/file/d/1jdSOmzMWTq4gJmMoxGSaz8Uy23K_qaBv/view?usp=sharing

(usuń spację między goo a gle, i będę musiał też zaakceptować cię)

Napisz proszę jak pobierzesz, to usunę ten link
Cześć wszystkim,
(Jestem z okręgu krakowskiego jak coś haha). @rAdian bardzo prosiłbym żeby mi też udostępniono ten klucz, pliska
Swoją drogą, jakim cudem go uzyskałeś XD??? W necie go nie ma
Cytat: Paolob
Cześć wszystkim,
(Jestem z okręgu krakowskiego jak coś haha). @rAdian bardzo prosiłbym żeby mi też udostępniono ten klucz, pliska
Swoją drogą, jakim cudem go uzyskałeś XD??? W necie go nie ma

Już go nie ma, ale był. Zdjęli go ze strony chyba po ogłoszeniu wyników ze szkolnego, może trochę po.
Cytat: Paolob
Cześć wszystkim,
(Jestem z okręgu krakowskiego jak coś haha). @rAdian bardzo prosiłbym żeby mi też udostępniono ten klucz, pliska
Swoją drogą, jakim cudem go uzyskałeś XD??? W necie go nie ma

Jasne, już powinieneś mieć dostęp.

Pobrałem go jak chciałem oszacować swój wynik z 1 etapu :p
Moi drodzy!!
JEST FINAŁ.
Sprawdźcie swoje maile, może też się mile zaskoczycie !
A wiesz może jaki był próg do finału w tym roku? Ile miałeś punktów?
Nie wiem jaki był próg... nie było to podane. Ja miałem 91,5 z pisemnego, 8,5 z ustnego.
Gratulacje!
Potwierdzam, również mamy to :D

Jak planujecie uczyć się do finału?
W gruncie rzeczy podobnie jak do okręgowego, tj. robić zadania z wiadomych książek i stare arkusze, żeby przyzwyczaić się do formy. Moja ortografia, niezależnie od języka, leży i kwiczy. W kontekście OJA, często mam problemy w stylu: znam słowo/wyrażenie, ale spelling nieodpowiedni. Zamierzam poświęcić sporo czasu na udoskonalanie w tym zakresie, bo wiadomo, na tym mocno lecą punkty.

A wy, jaką zamierzacie przyjąć strategię? Oczywiście, o ile jesteście skłonni podzielić się na forum ;)

Szkoda trochę, że nie będzie możliwości spotkania się w Poznaniu. Zawsze miło poznać nowych ludzi o podobnych zainteresowaniach.

Tak czy inaczej, gratuluję wszystkim finału i życzę Wam, szanowni koledzy i koleżanki, powodzenia w przygotowaniach!
A nie wiecie, czy można się odwoływać? Albo kiedy podadzą próg
Właśnie nie wiadomo nic chyba jeśli chodzi o procedurę odwoławczą. Próg też nieznany, może do 15 marca będzie...
Technika? Wkuwam histę, uczę się na ustny żeby było lepiej niż ostatnio.
Cytat: Zuzz
A nie wiecie, czy można się odwoływać? Albo kiedy podadzą próg

Zazwyczaj nie podają progu, tylko mailem powiadamiają finalistów :( Nie ma też list rankingowych...
O ile się nie mylę to można się odwołać od oceny ustnego.

Moja taktyka to raczej odpoczywanie, może czytanie jakich fakcików z wikipedii, bo skończyły mi się arkusze a te z drugiego etapu moim zdaniem nie odwzorowują dobrze poziomu finału, więc nie ma sensu chyba ich robić.
Wie ktoś czy ustny finał się różni czymś od 2 et ustnego? Oczywiście oprócz dodatkowych dwóch książek. Czy jest jakaś surowsza ocena wypowiedzi lub wymagane większe rozbudowanie? Czy raczej oecnianie jest podobne do drugiego etapu?
Jak coś to pojawił się już ranking. Niestety alfabetyczny :(
Czy po wysłaniu potwierdzenia uczestnictwa dostaliście może jakąś wiadomość zwrotną? Bo jakoś mam taki irracjonalny lęk, że mój mail nie został otrzymany xD
Cytat: czterdziesciicztery
Czy po wysłaniu potwierdzenia uczestnictwa dostaliście może jakąś wiadomość zwrotną? Bo jakoś mam taki irracjonalny lęk, że mój mail nie został otrzymany xD

Ja też nic nie dostałem.
A jak to wygląda z jakimiś zaświadczeniami? Bo chciałabym dostać jakiś ładny dyplomik za udział w etapie ustnym :(
Cytat: rAdian314
Cytat: czterdziesciicztery
Czy po wysłaniu potwierdzenia uczestnictwa dostaliście może jakąś wiadomość zwrotną? Bo jakoś mam taki irracjonalny lęk, że mój mail nie został otrzymany xD

Ja też nic nie dostałem.

Dziękuję!
Cytat: Zuzz
A jak to wygląda z jakimiś zaświadczeniami? Bo chciałabym dostać jakiś ładny dyplomik za udział w etapie ustnym :(

Na pewno za finał dostaje się dyplom i zaświadczenie o tytule, ale na ustnych nie spotkałem się z czymś takim.
Dzięki! Jeszcze jedno pytanko - jak startujecie w przyszłym roku, to bierzecie te same książki czy inne?
Cytat: Zuzz
Dzięki! Jeszcze jedno pytanko - jak startujecie w przyszłym roku, to bierzecie te same książki czy inne?

Ja mam chyba tylko dwie książki wspólne na tym finale z zeszłorocznym, ale raczej możesz wziąć te same. Znam natomiast jedną osobę którą komisja zapytała o to jakie książki miała rok temu na okręgowym, ale tylko dlatego że go kojarzyli.
Myślicie że w obecnej sytuacji finał odbędzie się stacjonarnie? Nie ukrywam że nie chciałbym kolejny raz stracić szansę na laureata...
hej!! czy chcielibyście się podzielić, z jakich tematów przygotowujecie się na ustny? Te ze strony przerobione mam, ale nie wiem o jaki poziom dokładności chodzi... pytania z lat poprzednich dosyć przerażają szczegółowością - zupełnie nie wiem, skąd brać informacje czego i ile się uczyć.
Cytat: rAdian314
Myślicie że w obecnej sytuacji finał odbędzie się stacjonarnie? Nie ukrywam że nie chciałbym kolejny raz stracić szansę na laureata...

Przede wszystkim trochę nietrafiony ten termin mi się wydaję. Tak od razu po świętach... Ale summa summarum, o ile rząd nie wprowadzi żadnych ograniczeń, które wprost zakażą jakichkolwiek spotkań/przemieszczania się to myślę, że zrobią tak jak zapowiedzieli. Raczej bym się nie martwiła o to, że może się nie odbyć wcale (jak w tamtym roku). How I see it, to też nie jest do końca korzystne dla komisji, a warunki nadzwyczajne też nie powinny już nikogo szczególnie zaskakiwać. Jak jest każdy widzi od paru miesięcy i wierzę, że coś tam jednak zdołają zorganizować.
Ech no i mamy finał zdalny :((((
Wie ktoś może jak mamy mieć kamerkę na ekran i twarz jednocześnie? Wydawało mi się że z definicji wzrok a wyświetlacz mają przeciwne zwroty...
Temat przeniesiony do archwium.
61-90 z 202

« 

Pomoc językowa

 »

Pomoc językowa