Mixed Conditionals - okresy warunkowe mieszane

Poznaliśmy już wszystkie okresy warunkowe, poznaliśmy zasady ich stosowania. Jednak czasem dozwolone jest "pomieszanie" dwóch okresów. Zobaczmy na przykład:

playIf he hadn't bought the car, he wouldn't be short of money now. Gdyby nie kupił tego samochodu, nie miałby teraz kłopotów z pieniędzmi.

Jak widać mamy w zdaniu elementy drugiego i trzeciego okresu warunkowego. Jest to dozwolone, ponieważ odnosimy się do czynności, która została wykonana w przeszłości ale ma konkretny wpływ na sytuację w tej chwili. Kupił drogi samochód rok temu i dziś ma kłopoty finansowe - przeszłość ma wpływ na teraźniejszość.

Zobaczmy więcej zdań tego typu:

playIf I had won the lottery, I would be rich. Gdybym wygrał w totka, byłbym teraz bogaty.
(ale nie wygrałem kiedyś tam i nie mam teraz góry pieniędzy)
playIf they had been born in Africa, their life would be totally different now. Gdyby urodzili się w Afryce, ich życie wyglądałoby teraz zupełnie inaczej.
playIf I hadn't taken that job, I wouldn't be the president of the company now. Gdybym (wtedy) nie przyjął tej pracy, nie byłbym teraz prezesem firmy.
playIf we had looked at the map, we wouldn't be lost. Gdybyśmy spojrzeli na mapę, nie zgubilibyśmy się.
(ale nie spojrzeliśmy i teraz nie wiemy gdzie jesteśmy)

Sytuacja z przeszłości może mieć także wpływ na przyszłość:

playIf she had passed her exam last week, she would be going with us tomorrow for a trip. Gdyby zdała egzamin w zeszłym tygodniu, jechałaby z nami na wycieczke jutro.
(ale nie zdała i musi zakuwać zamiast odpoczywać na wycieczce)

Drugi i trzeci okres warunkowy możemy także pomieszać mówiąc o obecnej sytuacji, która mogła zmienić jakąś sytuację w przeszłości. Troche zamieszane? Zobaczmy na przykład:

playIf I had a lot of money, I would have bought that Mercedes that I saw yesterday in the street. Gdybym miał dużo pieniędzy, to kupiłbym sobie tego mercedesa, którego widziałem wczoraj na ulicy.
(ale jestem bez kasy i wczoraj kupiłem co najwyżej parę bułek i jogurt ;)

I więcej przykładów:

playIf Mary spoke French, she would have helped you with that translation. Gdyby Mary mówiła po francusku, pomogłaby ci przy tłumaczeniu.
(ale nie zna i nie pomogła mu przetłumaczyć)
playIf they weren't afraid of spiders they would have searched the basement too. Gdyby się nie bali pająków, przeszukaliby też piwnicę.
playIf he didn't love driving, he wouldn't have become a taxi driver. Gdyby tak nie uwielbiał jeździć, nie zostałby taksówkarzem.
Konstrukcje gramatyczne i leksykalne, zagadnienia:
Komentarze (12)

Mix chciałbym sie przyłączyć do ww osób proszących o ćwiczenia jak rowniez
jak pisze
"jakieś wzory ogólne na te tryby by się przydały, tak jak jest w 1, 2, 3 i 0... byłoby to dla mnie ułatwieniem. ;)
a szczególnie Mix (typ3)
dziękuję i kłaniam sie nisko

Wielka szkoda, że nie ma ćwiczeń, bo trochę tego jest i nawet jak się rozumie to się z początku myli, a ćwiczenia pozwoliłyby na utrwalenie i szybsze zrozumienie

ćwiczenia by się bardzo przydały... mimo, iż rozumiem użycie tych trybów, nadal mi się to myli :(

W mieszanych okresach również, jak w "czystych" można użyć różnych czasów, nie ograniczając się do tych wymienionych. Coś mi się wydaje, że Conditionale są do uzupełnienia.

Independence: pracujemy nad tym

Podbijam pytanie! Wchodzę, żeby się pouczyć a tu ćwiczeń brak. Prosimy zatem o tak bogate ćwiczenia jak to ma miejsce choćby i nawet w Presen Simple :D Będę bardzo wdzięczna!

koszmar!

Dzięki za tak klarowne tłumaczenie. Nigdy nie byłam w stanie pojąć mieszanych trybów warunkowych, szczególnie tych odnoszących się do dwóch sytuacji z przeszłości. Te przykłady bardzo mi się przydały:)

Wzory na użycie mieszanych 2 i 3:
3 + 2: If + had III forma + would + bezokolicznik (odnosimy się do czynności, która została wykonana w przeszłości ale ma konkretny wpływ na sytuację w tej chwili)

2+3: If + Past Simple+ would have+ III forma (odnosimy się do obecnej sytuacji, która mogła zmienić jakąś sytuację w przeszłości)
:) Mam nadzieje, że teraz jest bardziej jasne

jakieś wzory ogólne na te tryby by się przydały, tak jak jest w 1, 2, 3 i 0... byłoby to dla mnie ułatwieniem. ;)

Nie ma ćwiczeń? :(

Nie ma ćwiczeń? :(

Zostaw komentarz:
Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Konstrukcje gramatyczne i leksykalne