Future Perfect - budowa

Czas Future Perfect tworzymy następująco:

Do podmiotu dodajemy orzeczenie w formie will have + past participle (czyli -ed dla czasowników regularnych, lub III forma dla nieregularnych):

By the time she gets ready, the bus will have left. Zanim ona będzie gotowa, to autobus odjedzie.
They will have finished the bridge by the end of the month. Oni skończą ten most przed końcem miesiąca.
He will have sold the car by the time I collect enough money to buy it from him. Zanim ja nazbieram wystarczająco dużo pieniędzy, żeby od niego odkupić ten samochód, to on go już sprzeda.
By the time she makes up her mind, he will have invited someone else. Do czasu, kiedy ona się zdecyduje, to on już zaprosi kogoś innego.

Zwróćmy uwagę, że elementy grupy orzeczenia nie ulegają zmianie - są takie same dla każdej osoby liczby pojedynczej i mnogiej, czyli np.:

We will have done it by tomorrow.
I will have done it by tomorrow
She will have done it by tomorrow.

W tym czasie pojawiają się określenia informujące do kiedy coś się skończy. Będą to najczęściej:

playby do
playbefore przed
by the time do czasu, zanim
Komentarze (9)

Zarówno czas Future Perfect jak i Past Perfect są czasami lekko zbędnymi przy nauce j. angielskieog Oczywiscie dobrze jest je znać, ale dogadamy się bez ich znajomości, np zamiast czasu Past Perfect mozna powiedzieć: "I had a nap, and after that I made a dinner." Sens ten sam, a tylko jeden prosty czas (Past simple).

Dla mnie jednak nie do końca jest to wyczerpujący opis. Dodałbym jeszcze zdanie że: nie zawsze w przypadku poptrzeby zastosowania future perfect podane są dwie czynności, wystarczy żeby w zdaniu było podane jakieś odniesienie do przyszłości w postaci dnia tygodnia, miesiąca, czy czasu np "by Monday", "by the end of the year", aby zasadne było użycie future perfect. Zresztą w ćwiczeniach jest dużo tego typu oczywistych przykładów.

Uwazam, ze ten czas jest bardzo klarownie zaprezentowany; probowalem zaatakowc ten czas na youtube po angielsku ale po wielu cwiczeniach w glowie zostala tylko formulka - a tego czasu po prostu nie czulem. Wielkie dzieki dla Autora, krotko i esencjonalnie. Pozdrawiam

tlumaczcie sobie to tak;
They will have finished the bridge by the end of the month.
oni beda mieli ten most skaczony do konca miecha:)
albo;He will have sold the car...
on bedzie mial sprzedany....czyli poprostu sprzeda:)
Kumac czacze prosze!;d:)

W mowie czas ten jest niezmiernie rzadko używany, czasem go się widzi w piśmie. Kiedyś podałem parę takich zdań używając ten czas 'native speakers' i wielu miało kłopoty z dokładnym zrozumieniem zdania, jak też nie potrafili nieraz w ogóle tego czasu użyć. Ale generalnie czasy angielskie nie są naprawdę trudne, jeżeli są dobrze wytłumaczone.

Ze wszystkich czasów angielskich, najmniej rozumiem ten...

bo will sie tu tylko odmienia a will jest do wsyztskich osob wic po will bedzie podstawowa forma czyli have

dlaczego w trzeciej osobie jest will have + past participle a nie "has"

spoko, niezłe to jest

Zostaw komentarz:
Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się.