Past Perfect Continuous - budowa

Czasu Past Perfect Continuous używamy mówiąc o czynności ciągłej w przeszłości która zaczęła się zanim miała miejsce jakaś inna czynność przeszła.

Zdanie twierdzące tworzymy wstawiając po podmiocie orzeczenie złożone z następujących elementów: had + been (we wszystkich osobach tak samo) + czasownik z końcówką -ing.

playIt had been raining for days so when they finally left, the roads were very muddy. Padało od wielu dni, więc kiedy w końcu wyruszyli, drogi były bardzo błotniste.
playThe mother had been trying to find him for hours before he finally came back home. Matka szukała go godzinami, zanim w końcu wrócił do domu.
playWe were tired yesterday in the evening because we had been working out a lot all day. Wczoraj wieczorem byliśmy zmęczeni, ponieważ przez cały dzień dużo ćwiczyliśmy.
playThey had been going out for two years before Jack decided to propose to her. Chodzili ze sobą dwa lata, zanim Jack zdecydował się jej oświadczyć.
playThe police finally found the man who had been hiding for months. Policja w końcu znalazła mężczyznę, który ukrywał się od miesięcy.

Komentarze (9)

Ale i tak się postarali i ta strona dużo mi daje (:

Alicja258, masz rację.

bardzo fajne

Niezly kawalek dobrej roboty.

myślę, że warto byłoby dodać, że ta inna czynność poprzedzona przez tą pierwszą w Past Perfect Continuous jest w Past Simple:
,,Czasu Past Perfect Continuous używamy mówiąc o czynności ciągłej w przeszłości która zaczęła się zanim miała miejsce jakaś inna czynność przeszła (wyrażona w Past Simple)"
To oczywiście widać po przykładach, ale może ułatwiłoby komuś naukę. Tak samo można dodać tę informację w czasie Past Perfect.

w ćwiczeniu 1, piąte zdanie do poprawki tzn. odpowiedź

dobrze wytłumaczone, krótko, zwięźle i na temat :)

Za bardzo to oni się tu nie rozpisali...;PP

w koncu przejrzysty schemat budowy czasu:P

Zostaw komentarz:
Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się.