Past Continuous - zastosowanie

Kiedy używa się czasu Past Continuous?

1. Do mówienia o wydarzeniach trwających w określonym momencie w przeszłości, gdy byliśmy w trakcie wykonywania jakiejś czynności:

playYesterday at 5:00 I was reading a book. Wczoraj o 5:00 czytałam książkę.
playIn 1990 my parents were living in Spain. W roku 1990 moi rodzice mieszkali w Hiszpanii.

2. Bardzo często do opisu, kiedy dana czynność trwała, używamy drugiego zdania w Past Simple.

W takim przypadku bardzo pomocne są słowa:

playwhen kiedy
playwhile podczas gdy

playI was watching TV when the phone rang. Oglądałem telewizję, kiedy zadzwonił telefon.
playJane was having a shower when suddenly someone knocked at the door. Jane brała prysznic, kiedy nagle ktoś zapukał do drzwi.
playShe was still baking a cake when the guests arrived. Ona wciąż piekła ciasto, kiedy goście przyjechali.

Czynność dłuższa występuje w czasie Past Continuous, a czynność, która ją przerywa — w Past Simple.

3. Możemy także wyrazić dwie czynności, które trwały jednocześnie — wtedy obie są w Past Continuous:

playMark was taking a bath when Sue was lying in bed and waiting for him. Mark się kąpał, podczas gdy Sue leżała w łóżku i czekała na niego.
playThey were talking loudly while Mary was trying to listen to the news on the radio. Oni rozmawiali głośno,podczas gdy Mary próbowała posłuchać wiadomości w radio.

 
4. Ostatnie zastosowanie to czynność, która w sposób ciągły wypełniała jakiś okres w przeszłości lub opis tła wydarzeń:

playI was learning all Sunday. Uczyłam się całą niedzielę.
playThey were climbing all day to the top. Przez cały dzień wspinali się na szczyt.
playIt was a beautiful day. The sun was shining, birds were singing and some people were sunbathing in the park. To był piękny dzień. Słońce świeciło, śpiewały ptaki, a ludzie opalali się w parku.

Ćwiczenia online:

Zostaw komentarz:
Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Komentarze (35)

@Anglik124: Trzymamy!

Właśnie się uczę na sprawdzian :D Jestem w 3 liceum i walczę o czerwony pasek. Może uda się jutro dostać 5 :D Trzymajcie kciuki!

@syjon
"Uczyłam się całą niedzielę to powinno być w czasie past simple ponieważ czynność jest dokończona anie past continous. i studied all sunday. tak powinno być ehhhh"

I was learning all Sunday.

"Uczyłam się" to forma niedokonana.
"Nauczyłam się" to forma dokonana.

A jak by było oglądałem telewizję całą niedzielę, też użyłbyś past simple ? (I was watching TV all Sunday)

Gdyby było samo "Uczyłam się" - bez określonego czasu, wtedy użylibyśmy Past Simple (albo present perfect - w zależności od kontekstu, czy ma to jakiś związek z teraźniejszością) ponieważ nie został spełniony jeden z warunków użycia czasu past continous - w tym wypadku nie określono czasu trwania czynności (wyjątkowo, w niektórych przypadkach PS używa się do czyności niedokonanej) .

Uczyłam się całą niedzielę to powinno być w czasie past simple ponieważ czynność jest dokończona anie past continous. i studied all sunday. tak powinno być ehhhh

Dzięki ;D

W jaki sposób używać while,when,during?????????

Zastanawia mnie dlaczego ludzie muszą poszukiwać materiałów do nauki języka angielskiego w internecie... Czy nie można tego zamieszczać w podręcznikach do języka???? Z dzisiejszych pożal się boże "podręczników" absolutnie nie można się niczego nauczyć, nie ma tam informacji o konstrukcji czasów, wyczerpujących przykładów i co najważniejsze komentarza /wytłumaczenia... Jak ktoś nie słucha na lekcji, albo poprostu nie nadąża za nauczycielem, czy też nie bardzo rozumie to w domu już sie tego nie nauczy z podręcznika. Dobrze, że mamy XXI wiek i informacji można się doszukać w Internecie..

Dzięki. Mam zagrożenie z angola bo w technikum zupełnie nie uważałem na lekcjach... ta stronka to cudo ;)

Świetna strona, jestem piątkowym uczniem, choć kompletnie nic nie rozumiem na lekcji. Wszystkiego uczę się tutaj! Suuuper!

yyy... ja mam takie wrażenie, że więcej się z tej strony nauczę niż w szkole... :D super stronka! :)

Słabo wytłumaczone....

Co robiłeś kiedy byłeś studentem. Co robiłeś - Past continous, bo robił to ale czynność niedokonana, byłeś studentem - był, czynność dokonana, past Simple. What were you doing, when you was a student. Tak mi się bynajamniej wydaje ;)

a tam nie powinno być że "Czynność dłuża występuje w czasie Past Continuous, a czynność, która ją przerywa - w Past Simple."
Przy punkcie 2.

a nie czasem What did you do...?

co robiłeś kiedy byłeś studentem - what you did when you were a student powodzenia !!!!!!

Witam, mam mały problem z konstrukcją jednego zdania, a mianowicie:

Co robiłeś, gdy byłeś studentem?

Trudno mi określić, czy powinnam użyć w tym przypadku Past Simple: What did you do when you were a student?, czy właśnie Past Countinuous: What were you doing when you were a student?

Pasuje Past Simple, ponieważ mówię o czynności, której trwanie już się zakończyło (wiem, że osoba, do której kieruję pytanie, nie jest już studentem, np. pracuje), a także nie znajduje się w miejscu, które łączyłoby tę osobę z tamtym ciągiem w przeszłości. Z drugiej strony Past Countinuous określa jakiś wycinek czasu z przeszłości, również nadaje on (jak już ktoś wcześniej wspomniał) większej ciągłości w wykonywanej czynności, więc też odpowiada.
Prosiłabym o jakieś wskazówki :)

Chcecie powiedziec; ja czytalem i zadzwonil tel
mowita/i wos reading when phone rang.
znaczy ja sobie czytalem bylo mi milo az zadzwonil.....
A jak cecie inaczej;ja czytalem a telefon sobie dzwonil;)
to powita;i wos reading while phone wos ringing/
Wiecie ja sobie czytam a on sobie dzwoniii;d
Proste jak swinski ogon;d//;)

faraon1
What did You do on Friday?-to jest takie..../Co zrobiles w piatek?
Jak dla mnie;p../Were you doing dodaje ciaglasci wykonywanej czynnosci/Co robiles...przez jakis czas/
Obojetnie jak powiesz bedziesz zrozumiany/:)

miriam1999 ty podałeś link do jakiegoś profilu, a ja nie wiem o co ci chodzi

Czynność dłuża występuje w czasie Present Continuous, a czynność, która ją przerywa - w Past Simple.

Sądzę, że na pewno nie ma błędu w ostatnim przykładzie 3 zastosowania, gdyż ''on coś robił, ale(coś)nagle go zaskoczyło. Tutaj chodzi o to, że pomylił sobie zastosowanie. Należy to do tła i czynności kluczowej, czyli Past Simple
Past Continous----------------.

What were you doing on Friday?
czy można również zapytać:
What did you do on Friday?

tak jest błąd w 2 ostatnich przykladach 3 zastosowania. powinno byc jako dluzsze czynnosci przerwane ta krotszą

Ludu nie martwicie sie tak tym nr 2 i 3 to Conditionals, czyli kondyszynale xD A ja jeżeli mogę prosiłabym o zrobienie oddzielnie conditionals, bo później ludzie sie do angielskiego zrażają że taki jest czas

Do punktu 2.
"Czynność dłuża występuje w czasie Present Continuous, a czynność, która ją przerywa - w Past Simple" - a nie powinno byc w czasie Past Continuous zamiast Present Continuous?

no tak...w 3. dwa ostatnie zdania są dobrze skonstruowane, ale przyporządkowane nie tam, gdzie trzeba. Jak dwie rzeczy dzieją się w przeszłości równolegle to są one rzeczywiśćie wyrażane w PAST CONTINUOUS, ale jak jedna czynność jest długa (np.piekła ciasto, próbował otworzyć okno), a druga krótka (np.goście przyjechali, zobaczył Jane) to wtedy ta długa w PAST CONTINUOUS a krótka w PAST SIMPLE

pawwwwel masz racje. A najlepsze z tego wszystkiego to to, że ja sobie przepisywałem to co tu jest i przepisałem "występuje w czasie Past Continuous" :-))

Czynność dłuża występuje w czasie Present Continuous, a czynność, która ją przerywa - w Past Simple.

a nie Past Continous?????

w ostatnim przykładzie punktu 4 jest błąd. Jest napisane brids a powinno być birds. to tak na marginesie żeby ktoś nie pisał na sprawdzianie brids XD

Wszystko fajnie i czytelnie, ale w 3. użyciu dwa ostatnie przykłady według mnie nie pasują. Wyraźnie widać, że Continuous jest przerwany przez Simple więc dlaczego te zdania są przykładem trwania dwóch czynności równolegle? Jeśli się mylę, niech ktoś mnie poprawi.
Pozdrawiam.

masakraa ; (

sparta818 nie ma sie czym załamywac ja ucze sie angielksiego od 10 lat i tego wielu rzeczy jeszcze nie lapie, alebo musze przypominac sobie z kilka razy a i tak nie zawsze zapamietam...:)

a tam dasz rade ... ja ucze sie angola 2 miechy a jestem w liceum na rozszerzonym angielskim i kontynuacją... masakra ale jakos daje rade....1 1 1 i teraz moze 2 wpadnie:D

zaczyna się to wszystko kręcić, już mam powoli dość, mieszają mi się zasady z poszczegółnych czasów :-(