Past Perfect - pytania i przeczenia

Pytania tworzymy w standardowy sposób — zamieniamy miejscami podmiot z operatorem:

playHad he finished the presentation before all the lights went out? Czy on skończył prezentację, zanim zgasły wszystkie światla?
playHad she already watched the movie before he arrived home? Czy ona obejrzała ten film, zanim on dotarł do domu?
playHad they learnt about the accident before the police called them? Czy oni dowiedzieli się o wypadku, zanim policja do nich dzwoniła?

REKLAMA
REKLAMA

Przeczenie powstanie po dodaniu playnot do operatora.

playShe hadn't thought about baking a cake, so we had to buy some biscuits. Ona nie pomyślała o upieczeniu ciasta, więc musieliśmy kupić jakieś herbatniki.
playHe hadn't ridden a horse before, so his first steps in the saddle were painful. On wcześniej nie jeździł konno, więc jego pierwsze kroki w siodle były bolesne.
playThe castle hadn't been inhabited for a long time, so when the court arrived they had to sleep on the floor in the main hall. Zamek nie był zamieszkany od dłuższego czasu, więc kiedy dwór przyjechał, musieli spać na podłodze w głównej sali.  (strona bierna)

Ćwiczenia online:

Zostaw komentarz:
Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Komentarze (10)

@yva

Za mało przykładów? Jak na moje jest wystarczająco, wystarczy się przyjrzeć.

Słabo wytłumaczona struktura zdań. Za mało przykładów.

Słabo wytłumaczone niestety - struktura zdań. I za mało przykładów.

Jeśli tak by tłumaczyli w szkole każdy od razu by to zrozumiał :) Konkretnie i bardzo jasno wyjaśnione

Do Szkirka i WyjadaczAPOLLO
Według mnie to błąd jest w tłumaczeniu. Powinno być "zadzwoniła". Też zwróciłem na to uwagę i z ciekawości zapytałem brata, który jest w Anglii i też powiedział, że powinno być "zadzwoniła" a nie "dzwoniła".
pozdro

Szakirka
07 paź 2012
"Moim zdaniem stronka super, ale można się czepnąć. Zdanie : Czy oni dowiedzieli się o wypadku przed tym jak policja do nich dzwoniła? jest źle, gdyż "dzwoniła" nie jest czynnością dokonaną, skąd więc Past Simple ? Ja bym tu dała Past Continuous-czas niedokonany, dany ores czasu w przeszłości i bym to zapisała tak : Had they learnt about the accident before the police were calling them ? No ale nie wiem, może sie czepiam, jak myślicie ?"

Jednak mylisz się. "dzwoniła" jest czynnością niedokonaną, przynajmniej w mojej ocenie, bo nie wiadomo, czy się do dzisiaj rozłączyła, czy dalej dzwoni. Mamy informację, że dzwoniła, ale nie wiemy, czy ta czynność została zakończona, czy może trwa dalej ;)

Moim zdaniem stronka super, ale można się czepnąć. Zdanie : Czy oni dowiedzieli się o wypadku przed tym jak policja do nich dzwoniła? jest źle, gdyż "dzwoniła" nie jest czynnością dokonaną, skąd więc Past Simple ? Ja bym tu dała Past Continuous-czas niedokonany, dany ores czasu w przeszłości i bym to zapisała tak : Had they learnt about the accident before the police were calling them ? No ale nie wiem, może sie czepiam, jak myślicie ?

jak dla mnie wszystko jest dość konkretnie napisane.

Przechodzimy w wyzsza szkole jazdy:)

brakuje więcej szczegółowych opisów budowy zdań w tym czasie. Niedobrze