Ćwiczenia – Przedimki

ćwiczenie nr
#1702
poziom
elementary
Twoja historia
PDF
pdf

Polecenie:

Insert an/a/the where necessary. For zero article, insert -.

Wstaw a/an/the tam, gdzie to konieczne. W miejscach, gdzie nie powinno być żadnego przedimka, wstaw -.

  1. We had great time in Greece. weather was beautiful and sea was very warm.

  2. I have to clean flat before my guests arrive.

  3. London, capital of England, is very interesting city.

  4. Can you pass me salt, please? soup is bland.

  5. I saw man and woman coming out of building. man was holding bag and woman was pushing pram.

  1. It's lovely day. Let's go for walk.

  2. Excuse me. How can we get to airport? Is it long way from here?

  3. We need to buy new sofa. sofa we have is very old.

  4. My sister plays piano and is one of best pianists in Poland.

  5. I'm English teacher and I work in language school.

Więcej ćwiczeń dla Przedimek nieokreślony a/an w języku angielskim:
1702
pobierz ćwiczenie jako PDF
Insert an/a/the where necessary. For zero article, insert -.
0%
Zobacz także:
Zostaw komentarz:
Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Komentarze (8)

MRbanana
Do niektórych zdań i zasad naprawdę się przykładałem i szukałem w różnych źródłach odpowiedzi. Racja zgadzam się z Tobą. Moja nadinterpretacja, może pokazywać moje nie douczenie, które i tak na pewno jest. Czasami upraszczając można utrudnić, ale ciągle trzymałem się zasad gramatyki.
Dzięki za komentarz wiem co mam poprawić :)
Również pozdrawiam :)

Bonik,

drugim akapitem chciałem pokazać jak bardzo nierozsądna jest taka interpretacja , bowiem jeśli chcesz to zawsze możesz znaleźć dowolne uzasadnienie potwierdzające twoje zdanie a nie o to biega ,jeśli istnieją zasady gramatyczne to regulujące , bo wtedy każdy mógłby wymyślić coś innego tak jak ja wymyśliłem sobie właśnie taką interpretację przeciwstawną z twoją.

I tak jak napisałem pod koniec mojego komentarza owszem interpretacja jest potrzebna gdy np. rozmówca chce wskazać coś konkretnego jak szpital w którym znajduję się jego kolega a wiadomo jaki to szptal (konkretny- ten do którego chce jechać , nie żaden inny) , natomiast jeśli ta informacja jest nieistotna wtedy użyje zero article.

Pozdrówki!

MRbanana
Chociaż drugi akapit Twojego komentarza wygląda mi jak zaprzeczenie co do zasad stosowania przedimków, właśnie one nam określają czy coś jest określone(konkretne) a co jest nie określone czyli ( nie konkretne, ogólne, jakieś) czyli są konkretne dni i jakieś dni. Sorki może źle zrozumiałem Twój komentarz, napisz wiadomość prywatną jak będziesz chciał pociągnąć ten temat.

MRbanana - masz rację jest nadinterpretacja ale napisałem tak specjalnie. dla kompletnego laik ( łopatologicznie). Zgadam się całkowicie z Twoim komentarzem, że trochę przesadziłem. Dzięki za komentarz nie czuję się osobą nieomylną wręcz przeciwnie lubię jak ktoś kulturalnie pokazuje moje błędy. Po to też są komentarze.

Bonik , przede wszystkim przedimek nieokreślony stawia się przed rzeczownikiem poprzedzonym przymiotnikiem i nie interpretuje się tego że jakiś niekonkretny spacer , jakiś niekonkretny dzień , równie dobrze można byłoby powiedzieć:

To konkretny dzień , bo właśnie ten dzisiejszy o którym mówię a nie jakiś inny i dlatego przedimek określony a spacer mam na myśli również konkretny bo akurat ten w tym pięknym dniu w którym chce się wybrać, nie jutro , nie za tydzień

Mówiąc krótko:
Taka interpretacja jest zbędna i to po prostu słowo przeciwko słowu , więc w tym przypadku nie interpretuje się tego w ten sposób , bo wtedy każdy mógłby to robić inaczej

Tak samo z nazwami zawodu stawia się po prostu przedimek nieokreślony i nie ma potrzeby zastanawiać się nad interpretacją , czy jeden z wielu , czy konkretny, najzwyczajniej jest reguła gramatyczna , która to reguluje ;

"Przed nazwami zawodu stawia się przedimek nieokreślony"

I to wszystko

Choć w innych przypadkach nieokreślonych regułami gramatycznymi , rzeczywiście jest to potrzebne ale ty się nie douczyleś i za często to nadinterpretujesz jak ci pasuje a to zwykła strata czasu

Nie jestem profesjonalistą ale to wiem i zanim coś napiszesz, upewnij się bo możesz niektóre osoby wprowadzać w błąd lub niepotrzebnie je utwierdzać w błędnych przekonaniach choć wiem że intencje miałeś/aś dobre :D

To tyle :) Do roboty!

1. We had a great time in Greece. the weather was beautiful and the sea was very warm.
- a great time - wytłumaczenie https://www.ang.pl/forum/pomoc-jezykowa/67163
- the weather - odnosimy się do pogody w konkretnym czasie i miejscy czyli określiliśmy pogodę. - the sea - jest mowa o konkretnym morzu nad którym byliśmy.
2. I have to clean the flat before my guests arrive.
- the flat - z kontekstu wynika o jakim mieszkaniu jest mowa.
3. London, the capital of England, is a very interesting city.
- the capitol - stolice są przeważnie jedne w danym państwie i odnosimy się właśnie to tego konkretnego miasta, które jest stolicą. - a very interesting city - interesującym miastem, W państwie jest dużo interesujących miast dlatego przedimek nieokreślony. Gdybyśmy wstawili The zamiast a napatrzyłoby to, że jest jedynym ciekawym miastem np w danym państwie.
4. Can you pass me the salt, please? the soup is bland.
- the salat, the soup - z sytuacji wynika o jakim przedmiocie jest mowa. Ta sytuacja może rozgrywać podczas rodzinnego posiłku, w takim przypadku wszyscy wiedzą o jaką sałatkę i zupę chodzi. Dlatego przedimek określony the.
5. I saw a man and a woman coming out of the building. the man was holding a bag and the woman was pushing a pram.
- a man., a woman, the man, the woman - Przedimek nieokreślony wstawiamy przed rzeczownikiem w liczbie pojedynczej, kiedy po raz pierwszy o czymś mówimy, natomiast przedimek określony wrzucamy przed rzeczownik, jeśli wiadomo, o czym mówimy, czyli gdy już określiliśmy daną rzecz, osobę, itd. ang.pl - a bag, a pram - wspominamy o tym pierwszy raz, oraz nie precyzujemy jaka to jest torba czy wózek mówimy o jakimś wózku czy jakiejś torbie.
6. It's a lovely day. Let's go for a walk.
- a lovely day - jeden z wielu dni. - a walk - na jakiś spacer po prostu aby się przejść
7. Excuse me. How can we get to the airport? Is it a long way from here?
- the airpot - z sytuacji wynika, że mówimy o określonej rzeczy. - a long way - nie wiemy nic o tej drodze dlatego jest to jakaś droga.
8. We need to buy a new sofa. the sofa we have is very old.
- a new sofa - jakaś nowa sofa, np myślimy nad jej zakupem ale nie mamy jeszcze wybranej - the sofa - w tym przypadku wiemy o jaką sofę chodzi, czyli mówimy o określonej rzecz
9. My sister plays the piano and is one of the best pianists in Poland.
- the plays piano - przedimek określony wstawiamy gdy jest mowa o grze na jakimś instrumencie. - the best pianist - w stopniu najwyższym wstawiamy the
10. I'm sn English teacher and I work in a language school.
- a English teacher- jednym z wielu. - a language school - również jednej z wielu, jest ich więcej i nie podajemy konkretnej nazwy szkoły.

jako tako

Thank you, ang.pl