Przedimki – ćwiczenia z angielskiego

ćwiczenie nr
#745
poziom
elementary
Twoja historia
PDF
pdf

Polecenie:

Insert an/a/the where necessary. For zero article, insert -.

Wstaw a/an/the tam, gdzie to konieczne. W miejscach, gdzie nie używa się żadnego przedimka, wstaw -.

  1. Do you mind closing window on your right? room's pretty cold.

  2. Has your new house got garden? Yes, and flowers are absolutely beautiful.

  3. How often do you go to dentist? Twice year.

  4. Is there restaurant nearby? Yes, there is one around corner. food is cheap but good.

  5. Look at moon! It looks so huge! sky is beautiful tonight.

  1. I'm angry because car needs repairing again. I should get new one.

  2. Jane is doctor and she works in hospital.

  3. We're going to theatre in evening. I hope play will be funny.

  4. Did Kate find jacket she wanted? Yes, she did. It's very pretty red jacket with blue buttons.

  5. We went out to pub last night. It was nicest pub in city centre.

Więcej ćwiczeń dla Przedimek nieokreślony a/an w języku angielskim:
0745
pobierz ćwiczenie jako PDF
Insert an/a/the where necessary. For zero article, insert -.
0%
Zobacz także:
Zostaw komentarz:
Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Komentarze (20)

a very pretty red jacket- należy spojrzeć na to w ten sposób, jest wiele pięknych kurtek, a ta którą wskazujemy jest jedną z nich. Albo w ten sposób załóżmy, że jest worek z pięknymi kurtkami, a tą którą teraz opisujemy została wyciągnięta z tego worka i jest jedną z tych które są w worku, czyli nie możemy napisać THE po to by oznaczało, że jest to jedyna piękna kurtka,

Did Kate find a the jacket she wanted? Yes, she did. It's the a very pretty red jacket with blue buttons. Dlaczego "a" skoro żakiet jest opisany, nie jest to coś, o czym nie wiemy.
9. Did Kate find the jacket she wanted? Yes, she did. It's a very pretty red jacket with blue buttons.
- The jacket - przedimek the bo odnosimy się do konkretnej rzeczy, - a very prrety - jakiś piękny nie wskazujemy go palcem ale mowy o nim bez konkretów. RAczej mowa w kkonkretach bo jest opisany- very pretty red jacket with blue buttons. Podane są 3 cecy tego żakietu- jest bardzo ładny, czerwony z niebieskimi guzikami więc chyba wiemy o który żakiet chodzi?

w poprzednim komentarzu wkradł się błąd odnoście zdania nr 8. dla wyprostowania, przed nazwami teatrów też się daje the, oczywiście jak zawsze są jakieś wyjątki i czasami nie dajemy przed nazwami teatrów przedimka the. ale tego należy już samemu poszukać
poprawiony przykład 8.
8. We're going to the theatre in the evening. I hope the play will be funny.
- the theatre - przed wyrażenia the Cinama, The theatre wymagają użycia przedimka The. - in The evening - ustalony zwrot w którym się używa The. - The play - idziemy na jedno przedstawienie i właśnie dlatego The bo wiadomo, że jest mowa o tym jednym.

1. Do you mind closing the window on your right? the room's pretty cold.
- the window, ponieważ odnosimy się do konkretnego okna które chcemy aby zostało zamknięte. The room's mówimy o konkretnym pokoju w którym jest zimno.
2. Has your new house got a garden? Yes, and the flowers are absolutely beautiful.
- a garnden - pytamy się czy w ogóle jest jakiś ogródek. The fowers - mówimy o kwiatkach które się znajdują właśnie w tym ogrodzie "jeśli z sytuacji wynika, że dana rzecz jest jedna w danym kontekście, to używamy the - wiadomo o jaki przedmiot chodzi"
3. How often do you go to the dentist? Twice a year.
- the dentist - jest mowa o dentyście nie jako zawodzie tylko jako osobie - Jak często chodzisz do dentysty? tak samo będzie z doktorem. The doctor - osoba doktor, a doctor zawód doktor,a hairdresser zawód, the hairdresser osoba fryzjer - mam nadzieje, że zrozumiałe to co napisałem
4.Is there a restaurant nearby? Yes, there is one around the corner. the food is cheap but good.
- a restaurant - pytamy ogólnie o jakąś restaurację. The corner - zwrot stały. THe Food - jest mowa o cenie w danej restauracji.
5. Look at the moon! It looks so huge! the sky is beautiful tonight.
- The moon, the sky - mówimy o rzeczy, która występuje "unikatowo", jest tylko jedna
6. I'm angry because the car needs repairing again. I should get a new one.
- The car - z sytuacji wynika o jaki samochód chodzi. - A new one - wyrażenie odnoszące się do ogółu nie do konkretu.
7. Jane is a doctor and she works in a hospital
- a doctor - jest jakim lekarzem (w przykładzie 3 jest mowa o osobie a tutaj o zawodzie)- a Hospital - w jakimś szpitalu nie wiemy w dokładnie jakim szpitalu.
8. We're going to the theatre in the evening. I hope the play will be funny.
- the theatre - jest mowa o placówce i nie jest to nazwa teatru, po zatym przed wyrażenia the Cinam, The theatre wymagają użycia przedimka The. - in The evening - ustalony zwrot w którym się używa The. - The play - idziemy na jedno przedstawienie i właśnie dlatego The bo wiadomo, że jest mowa o tym jednym.
9. Did Kate find the jacket she wanted? Yes, she did. It's a very pretty red jacket with blue buttons.
- The jacket - przedimek the bo odnosimy się do konkretnej rzeczy, - a very prrety - jakiś piękny nie wskazujemy go palcem ale mowy o nim bez konkretów.
10. We went out to a pub last night. It was the nicest pub in the city centre.
- a pub - ponieważ paśliśmy do pubu bileżj nie określonego, (wyszliśmy z domu i weszliśmy do pubu który zauważyliśmy). - the nicest forma najwyższa w stopniowaniu, - the city center - centrum miasta jest tylko jedno.

Nawet w książce jest mowa o tym, że przed nazwami pokoi/pomieszczeń w mieszkaniu i miejsc w pobliżu domu dajemy 'the', a w nawiasie obok podane "the garden" jako przykład. Nie potrafię więc zrozumieć 2 przykładu.

dlaczego w 9 przykładzie w drugim zdaniu poprawna odpowiedź to "a" a nie "the" skoro żakiet został został opisany ??

trochę lepiej :)

Thank you, ang.pl

W 2. "the flowers" bo mówimy o określonych kwiatach w twoim ogródku, a nie o kwiatach ogólnie.

A z zawodami i placówkami zawodowymi jest tak:

(3) How often do you go to ~the~ dentist? Twice a year.
---jak często chodzisz do dentysty, a nie np. do okulisty. Nie mówimy tu o miejscu, ani osobie, mówimy o #specjalizacji#.

(7) Jane is a doctor and she works in ~a~ hospital.
--- pracuje w jakimś szpitalu, bliżej nie określonym. Chodzi o #miejsce#. Skoro nie jest sprecyzowane jaki szpital dajemy "a\an".

...W ten sam sposób bym rozumiała przykłady z pubem i teatrem - teatr jako konkretna forma rozrywki, a pub jako jeden z wielu placówek.

A co do wątpliwości wstawienia tam zero article to nie wstawiamy przedimków jeśli chcesz powiedzieć, że John się leczy "John is in hospital", albo kiedy twoja córka odsiaduje wyrok "My doughter is in prison" albo chodzisz do szkoły "I go to school".
Nie ma budynku pracy stworzonego dla samej idei pracowania, więc jeśli mówisz o tym, że gdzieś pracujesz to nawet nie bierz tej reguły pod uwagę.

Zmieniam zdanie :D

W przykładzie 7 jest dobrze.
Powinno być a, ponieważ:
- nie damy zerowego przedimka, bo Jane pracuje w szpitalu. Nie jedzie do szpitala na prześwietlenie, bo np. złamała nogę ;) Zerowy przedimek jest tylko wtedy gdy jedziemy do szpitala się leczyć :D Do wyboru zostaje the albo a (an).
- the nie damy, bo nie wiemy w jakim konkretnie szpitalu pracuje Jane.

Zwycięża "a". =)

Zmieniam zdanie :D

W przykładzie 7 jest dobrze.
Powinno być a, ponieważ:
- nie damy zerowego przedimka, bo Jane pracuje w szpitalu. Nie jedzie do szpitala na prześwietlenie, bo np. złamała nogę ;) Zerowy przedimek jest tylko wtedy gdy jedziemy do szpitala się leczyć :D Do wyboru zostaje the albo a (an).
- the nie damy, bo nie wiemy w jakim konkretnie szpitalu pracuje Jane.

Zwycięża "a". =)

Potwierdzam, w przykładzie 7. powinno być she works in hospital.

W przykładzie 7. powinno być zero article, ponieważ to jest wyjątek, tzn. gdy idziemy do danego miejsca, by wykonywać tam czynności, do których miejsce zostało przystosowane (np. do szkoły by uczyć się) nie dajemy nic, a gdy idziemy do jakiegoś miejsca w innym celu (np. do więzienia w odwiedziny, a nie odsiedzieć karę), dajemy "the" :)

Nie rozumiem w 2 dlaczego jest the flowers skoro w liczbie mnogiej nie wstawiamy przedimkow?

W 7 raczej jest błąd, bo przed hospital na pewno nie będzie "a", ewentualnie może być "the" jeżeli mówimy o konkretnym.

@poprostululu
Wszystko zależy od kontekstu, ale przeważnie używa się "the dentist".
Jeśli za każdym razem chodzisz do nowego dentysty, to napisanie "a dentist" nie jest błędem.

Jednak bardziej prawdopodobne jest, że się ma "swojego" dentystę - i w tym wypadku "the" znaczy tyle co "your" więc poprawna odpowiedzą jest "How often do you go to the dentist?"

a hospital? teori w "inne" to jak sie leczymy to ma byc same hospital a jak np. pracujemy lub odwiedzamy to the hospital. chyba...

Nie rozumiem 8 i 10 - w jednym mamy dać the theatre - mimo że wspominamy o tym teatrze pierwszy raz w swojej wypowiedzi, a w 10 już a pub. To są jakieś błędy czy ktoś ma jakieś wytłumaczenie? Jedynym dla mnie logicznym jest że zakładanie przez autora pytania że większość miast ma jeden teatr, więc jak mówimy że idziemy do jakiegoś to wszyscy wiedzą do jakiego, ale pubów to już jest kilka więc nie jesteśmy w stanie określić jednoznacznie nie podając konkretnej nazwy

@stink3r właśnie też się zastanawiam. Np. w moim repetytorium z ang. pisze, że a/an pisze się przed nazwami zawodów, a tutaj poprawia mnie z "a dentist" na "the dentist" .-. Nie jestem dobra z angielskiego, zdaję niemiecki na maturze, ale chciałabym nie mieć zagrożenia z ang. i dlatego tutaj ćwiczę przed spr. a tu taka nieścisłość się pojawia... Masakra :c

Czy na pewno odpowiedzi w tych ćwiczeniach są poprawne?;)