Słowo stan po angielsku, czyli od stanu konta do stanu cywilnego

Odmienny stan, czyli biurowa rewolucja

W biurze dziś duże poruszenie, prawie stan alarmowy. Zosia ogłosiła, że zmienia stan cywilny, a jakby tego było mało, jest też w odmiennym stanie. W związku z tym panuje ogólne podniecenie i wszyscy gorączkowo debatują, co jej kupić w prezencie. Wiem, że Zosia marzy o nowym rowerze, chociaż moim zdaniem jej stara damka jest jeszcze w bardzo dobrym stanie.

Ja natomiast jestem – przynajmniej dziś – w kiepskim stanie. Dopadła mnie migrena, więc stan umysłu nie sprzyja pomysłom na prezent dla koleżanki. Nie jestem nawet w stanie zbadać stanów magazynowych – dzisiejszą inwentaryzację koledzy muszą przeprowadzić beze mnie. Nawet się z tego cieszę, bo inwentaryzacja wprowadza mnie niemalże w odmienny stan świadomości. Kilkugodzinne wpatrywanie się w cyferki na monitorze to nie jest to, co tygrysy lubią najbardziej.

Żeby więc nikomu nie przeszkadzać, poleżę w firmowej kuchni na kozetce i przemyślę zbliżający się wakacyjny wyjazd do Stanów. Zwiedzanie, zakupy, chodzenie po knajpkach, leżenie na plaży... Błogość – lubię ten stan. Przyjemności nie zepsują mi nawet złośliwi krewni, według których żyję ponad stan. Stan konta tego nie potwierdza. ;)

Pewnie zewnętrzny redaktor nie przepuściłby tylu powtórzeń w tekście, ale my jesteśmy niezależni i samowystarczalni, więc puszczamy, co chcemy. ;) Jeśli przetłumaczylibyśmy ten tekst na język angielski, mógłby być lepszy stylistycznie, bo stan po angielsku ma wiele odpowiedników:

alert state stan alarmowy
marital status stan cywilny
have a bun in the oven; be pregnant być w odmiennym stanie (w ciąży)
be in good condition być w dobrym stanie
be in bad shape być w kiepskim stanie
state of mind stan umysłu
be able to do something; be capable of doing something być w stanie coś zrobić
stock level stan magazynowy
altered level of consciousness odmienny stan świadomości
the United States of America Stany Zjednoczone
state stan (sytuacja, okoliczności)
live beyond one's means żyć ponad stan
account balance stan konta

Czy nasz tekst wpłynął pozytywnie na stan Waszej wiedzy? Pozdrawiamy. :)

Zostaw komentarz:
Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Komentarze (2)

Bardzo pomocny artykuł ! Mam nadzieję ,że będzie takich więcej .

Dzięki, pomocne !

Postaw nam wirtualną kawę